Baş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Baş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Baş ağrısı, her yaşta görülebilen ve bir çok kişinin tecrübe ettiği, çeşitli rahatsızlıklara bağlı olarak ve ya yaşam tarzından kaynaklı ortaya çıkabilen, sık rastlanan bir rahatsızlık türüdür. Sinüzit, migren gibi hastalıklar yoğun baş ağrısı yaratabileceği gibi, sürekli gürültülü ortamlarda bulunmak, çalışmak ve ya aşırı şekilde zihni yoran uğraşlarla ilgilenmek de baş ağrısı oluşturabilir. Duruma göre kronik, sürekli olabileceği gibi geçici olarak da tekrarlanabilir.

 

Tıbbi çalışmalar aracılığıyla elde edilmiş olan, baş ağrısı ile mücadelede etkin rol oynayan bir çok ilaç üretilmiştir. Bu ilaçların en yaygın şekilde bilinenleri; ağrı kesici haplar, kapsüller ve tabletler sıralanabilir. Hastanın durumuna göre uzmanlar tarafından belirlenen aralıklarla ve miktarlarda alınması gereken medikal içerikler çoğu zaman işe yaramaktadırlar ancak bunların dışında rahatsızlığın yok edilebilmesi ve ya hafifletilebilmesi adına alternatif olarak yararlanılabilecek, kimyasal madde içermeyen, tamamen doğal diğer bir seçenek ise bitki türleridir.

 

Modern tıp öncesi de sıkça çeşitli tedaviler için kullanılan bitkiler, özellikle ağrı türlerinin giderilebilmesi amacıyla da kullanılmaktadır.

 

Baş ağrına iyi gelen bitkiler ise şu şekilde sıralanabilir:

 

Kedi Otu: Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi ile bilinen kedi otu, baş ağrısı için de yararlı bir bitkidir. Günümüzde bir çok tablet, hap ve bitki özlü çay içerisine de katılan bu bitki çeşidi rahatsızlığın yatıştırılabilmesi adına başvurulabilecek başlıca bitki türlerinden biridir.

 

Sarı Kantaron: Özellikle doğal anti-depresan olarak bilinen bu bitki türü moral bozukluğu, motivasyon eksikliği, vb. semptomlara karşı etki eden ilaçların içerisinde kullanılmaktadır. Baş ağrısı açısından rahatlatıcı bir etkiye sahip olan sarı kantaron çay formunda tüketilebilir.

 

Zencefil: Baş ağrıları için yararlanılabilecek diğer bir bitki çeşidi ise zencefildir. Diğer bitkisel içeriklerden farklı olarak zencefil baş ağrısını geçirmek değil de önlemek amacıyla kullanılabilir. Mide sancıları için de oldukça yararlı bir bitki türüdür.

 

Nane: Nane, baş ağrısı için çay şekilnde değil de yağ olarak kullanılmalı, ağrıyan noktalara yüzeysel şekilde, sürülerek uygulanmalıdır. Bilimsel bir kanıtı olmasa da bu uygulama şeklinin rahatlatıcı bir etkisi olduğu iddia edilmektedir.

baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısına bitkisel çözüm, bas agrisi nasil gecer, baş ağrısına iyi gelen bitkiler, baş ağrısına iyi gelen şeyler, baş ağrısı için şifalı bitkiler, baş ağrısı için bitkisel çözüm, baş ağrısı nasıl geçer bitkisel, baş ağrısına ne iyi gelir bitkisel, baş ağrısı bitkisel çözüm