Fitoterapi Nedir?

Bitkilerle tedavi anlamına gelen Fitoterapi, farmakolojinin bir dalıdır.Fitoterapi, bitkilerin içerdiği kimyasal maddeleri kullanarak hastalıkları önleme ve tedavi etmektir. Fitoterapi çok eski çağlardan günümüze kadar uygulanan bir tedavi yöntemidir. Günümüzde ise zinde bir yaşam için ve hastalıkların önlenmesinde çok yardımcıdır. Bitkiler aslında sadece hasta olduğumuzda değil hasta olmadan da kullanmamız gereken, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiren çok kuvvetli ilaçlardır aslında.

Fitoterapi’nin İlaçlar Üzerindeki Etkisi

Kimya sanayinin sunduğu çeşitli ürünler, tarımda, sebze ve meyve üretiminde yoğun biçimde kullanılan kimyasal gübreler, çeşitli haşarat öldürücü ilaçlar, hormon takviyeleri hastalıklara yakalanma riskimizi arttırıyor. Ayrıca tarımda ve hayvancılıkta yapılan genetik müdahaleler, besinlerimizi doğal halinden uzaklaştırmaktadır.

Söz konusu kimyasalların önemli bir bölümü, alerjilere, bağışıklık sistemimizin bozulmasına, çeşitli organlarda depolanarak deri döküntülerine, virutik hastalıkların yayılmasına sebep olmaktadır.
Günümüzde de bu sonuçların ortaya çıkması insanlarda, doğal bitkisel ilaçlara, organik gıdalara karşı büyük bir ilginin uyanmasına neden olmuştur. Bugün pek çok ilaç, bitkilerden elde edilen kimyasal maddeler temel alınarak ya da başka kimyasallarla karıştırılarak endüstriyel bir biçimde hazırlanmaktadır

Fitoterapi Ülkemizde Yaygın Mıdır ?

Şifalı bitkileri tanıtırken, holistik yani bütünsel tıptan söz etmek yerinde olacaktır. Fitoterapide, bitkilerle ve doğru seçilmiş besinlerle bedenimizdeki bozulmuş dengeleri düzelterek daha sağlıklı olmak mümkündür.Zaten hastalıklarımızın nedeni de bedeni oluşturan organlar arası ahengin bozulması ve enerjinin bloke edilerek akışının engellenmesidir.

Sonuç olarak fitoterapi doktorlarımız tarafından standardize edilmiş eczanelerde satılan bitkisel gıda takviyeleri ile bilimsel tedaviye destek olarak uygulanmalıdır. Fakat ülkemizde Fitoterapi’ye bir ön yargı oluşmuş durumda, Fitoterapi gerçekten hem hastalıklar hem de kendimizi zinde tutmak için çok önemlidir. Fitoterapi ile hastalığının tedavisi ya da tedavinin desteklenmesi konusunda yardım almamış insan az denecek kadar nadirdir. Fitoterapi Anadolu’da uzun yıllar boyunca kullanılmıştır. Doğru olan ise, Fitoterapi konusunda doktorların gerekli eğitim alması ve bitkisel ürünlerin doktorlar tarafından, bilimsel anlamda doğru şekilde uygulanarak hastalıkların tedavi edilmesidir. Ancak hekimlerin eğitimiyle ülkemizde bugün bitkisel ürünler konusunda yaşanan kafa karışıklığına çözüm bulunabilir. Böylelikle Fitoterapi’nin tüm dünyada ne kadar önemli olduğunu kabullenmiş oluruz.

fitoterapi ne demek, fito terapi, fito terapi ile sağlığına kavuşanlar, fito terapi ne işe yarar