Meme Kanseri Riskine Karşı Panzehir: Brokoli

Meme Kanseri Riskine Karşı Panzehir: Brokoli

Brokoli Nedir?

Brokoli; lahana, karnabahar, Brüksel lahanası ve şalgamla aynı aileden olan bir bitki türüdür. Son yıllarda ülkemizde salata ve yemeklerde tercih edilmeye başlayan brokolinin, kalın ve çiçekli sapları olmasının yanı sıra insan sağlığına oldukça yararlı bir sebzedir. A, C, E ve karotin bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Brokolinin antioksidan bakımından zengin olması da hücreleri serbest radikallere karşı koruyor. Özellikle bayanlarda fazla gözüken meme kanserini önlemek adına sülforafan zengini olan brokoli filizi tam bir panzehir görevi görüyor. Klinik çalışmalar brokolinin içerdiği koruyucu maddelerle özellikle meme kanseri üzerinde olumlu etkileri olduğunu kanıtladı.

Brokolinin tohumundan yeni çıkmış olan brokoli filizleri, erişkin bir sebzeye göre 50 kat daha fazla sülforafan taşımaktadır. Sülforafan maddesi hem kanseri hücrelerinin büyümesini engellemekle birlikte onları öldürebiliyor. Sülforafan maddesi, özellikle meme kanseri olan hastalardan kullanıldığında etkili sonuçlar alındığı görülmüştür. Meme kanseri ile mücadelede büyük bir rol oynayan brokolinin bu nedenle bilim dünyasına yararı çok büyüktür. Yapılan klinik araştırmalarında meme kanseri olan kadınlara brokoli, kıvırcık lahana, beyaz lahana ve karnabahar gibi besinler verilmiştir. Ve sonucunda meme kanseri riskinin %50 azalttığı ve kimilerinde ise tamamen iyileşme belirtisi gösterdiği görülmüştür. Ayrıca brokoli içerisinde bol miktarda göğüs kanseri riskini azaltan ‘indole‘ adlı bir madde içeriyor. Bu besin göğüs kanserine neden olan östrojen bozukluklarını engelliyor. Meme kanseri riskine karşı özellikle bayanların haftada 1 yada 2 kez brokoli tüketmeleri öneriliyor. Aslında brokoli kendi başına oldukça faydalı bir bitki olduğu için sadece meme kanseri olan insanların değil herkesin tüketmesinde fayda var.

Brokolinin kanseri önleyici özelliği dışında diğer faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İçerdiği flavonoidler bakımından bağışıklık sistemini güçlendirmesi yönüyle bilinir.
  • Kansere karşı savaşan bir çok maddeyi içerisinde barındırır. Bu nedenle tam bir kanser düşmanıdır.
  • Kalp hastalıklarına yakalanmada ve kalp krizi riskini azaltıcı ve iyileştirici özelliği vardır.
  • Prostat kanserine karşı etkin bir rol oynar.
  • Bağırsak kanserini önler
  • Antioksidan etkiye sahiptir.
  • Vücudun hormon dengesini sağlayan bir sebzedir.

Ayrıca brokoli, lifli yapısı nedeniyle sağlıklı yaşam için haftada 1 kez tüketilmesi gereken bir besindir. Özellikle fazla kilolarından kurtulmak isteyen, diyen yapan insanların tercih ettiği bir besin maddesidir. Brokoliyi iyice yıkadıktan sonra, çay,çorba,yemek ve çiğ şeklinde salata olarak tüketebiliriz.

 

meme kanserine ne iyi gelir, meme kanserine iyi gelen bitkiler, meme kanserine iyi gelen besinler, meme kanserine iyi gelen yiyecekler, ibrahim saraçoğlu meme kanseri, gögüs kanserine iyi gelecek yiyecekler, GÖGÜS KANSERİNE NE İYİ GELİR, meme kanserine bitkisel çözüm, gogus kanserıne faydalı bıtkıler, göğüs kanserine iyi gelen bitkiler