Nanenin sağlığa ilişkin ne kadar faydalı olduğunu hiç düşündünüz mü…

Bu önemli faydalarından bazıları sindirimi iyileştirme, solunum sağlığını iyileştirme, hormonal seviyeleri optimize etme, stresin hafifletilmesi, dolaşımı arttırma, kalp sağlığını en üst düzeye çıkarma ve bağışıklık sisteminin bütünlüğünü ve gücünü korumayı içerir.

Nane Nedir?

Mentha spicata olarak bilimsel ayrımcılığa sahip olan nane, çoğu kişinin tanıdığı bir bitkidir. Nane türü aslında Avrupa ve Asya’ya özgüdür, ancak son yüzyılda dünyanın geri kalanına yayılmıştır ve şimdi beş kıtada vatandaşlığa kavuşmuştur. Nane yapraklarında koku ve tad yüksek konsantrasyonda bulunur.

Nanenin Faydaları

Antibakteriyel Kapasite

Ağız gargaraları ve diş macunu içindeki rolü sadece nefesinizin iyi kokmasını sağlamaz. Aynı zamanda mentol ve diğer nane içerikli organik bileşiklerin doğal antibakteriyel ve antimikrobiyal yapısı vardır. Ağız ve boğazınızı diş ve diş etinizi enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olabilir. Ayrıca, ağız kokusu aslında dişetinin altındaki bakterilerin neden olduğu halitoz olarak adlandırılır, bu nedenle nane içeriği sizi sağlık katar.

Solunum Sağlığı

Doğal olarak rahatlatıcı ve anti-inflamatuar nitelikleri nedeniyle solunum sisteminizin sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Boğaz ağrısını hafifletir, tıkanıklığı ve tahrişi hafifletir.

Sindirim Yardımları

Nane, sindirim sistemi üzerinde faydalı bir takım rollere sahiptir, özellikle mideyi hafifletmek için bir toniktir. Sabah bulantısı, mide bulantısı ve kusmayı önlemek için gebelik sırasında popülerdir, ancak aynı zamanda kramp veya şişkinlik gibi gastrointestinal sorunlardan mustarip olan diğer kişiler tarafından da kullanılabilir. İrritabl Bağırsak Sendromunda son yıllarda artmaktadır. Bu durumda nane ile birlikte zerdeçal almak hastalığın şikayetlerini daha etkili bir şekilde yönetmeye yardımcı olurlar.

Hormonal denge

Polikistik over sendromu veya bazı başka hormonal dengesizlikten muzdarip olanlar için nanenin tedavi etmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Nanedeki güçlü organik bileşikler hormon dengesini optimize eder. Özellikler kadınlarda aşırı testosteron seviyelerini azaltarak hirsutizm dahil olmak üzere endokrin sistemi farklı yollarla inhibe edebilir ve uyarabilir.

Dolaşımı İyileştirir

Demir içeriği bakımından zengindir. Alyuvar ve hemoglobin üretimini uyarabilir. Bu sadece anemiyi önlemekle kalmaz aynı zamanda vücudun ekstremitelerine dolaşımı arttırarak enerji düzeylerini ve yara iyileşmesini artırır.

Kalp sağlığı

Nanede bulunan yüksek potasyum seviyeleri, tansiyonun dengesinin korunması için çok önemlidir; potasyum bir vasodilatatördür, yani kan damarlarındaki ve arterdeki stresini hafifletir, bu nedenle ateroskleroz, inme ve kalp krizlerini önlemeye yardımcı olur.

Strese karşı etkilidir

Nanenin en etkili olduğu durumlardan birisi de vücuda yatıştırıcı etkisidir. Kronik stres ya da kaygıdan mustarip olursanız, bir bardak nane çayı size iyi gelecektir.

Kronik hastalık

Antioksidanlar bu serbest radikalleri etkisiz hale getirir ve vücuttan atar. İçerdiği antioksidanlar naneyi birçoğu sağlıklı hücrelere saldıran serbest radikallerin neden olduğu kanser dahil olmak üzere kronik hastalıkları önlemede güçlü bir araç haline getirir.