Diş Teli Tedavisi

Diş teli renkleri, diş teli fiyatları, Diş teli taktırmak hakkında merak ettiğiniz her şey…

Diş Teli Tedavisi ile dişlerdeki aralıklar ve çarpıklıklar kolaylıkla düzeltilebilmektedir. Diş Teli Tedavisi ile dişlerdeki aralıklar ve çarpıklıklar kolaylıkla düzeltilebilmektedir.
Dişteki çarpıklıkların ve bozuklukların kalıtımsal ve çevresel faktörler olmak üzere iki sebebi vardır.

Neden diş teli kullanmanız gerekli?

Dişlerin yamuk olması veya çenedeki şekil bozuklukları, seyrekliği düzeltmek için Diş teli kullanmanız gerekmektedir. İlerleyen zamanlarda karşılaşabileceğiniz sorunları ortadan kaldırmak için de diş teli kullanabilirsiniz.

Diş teli takılırken ağrı hissetmezsiniz. Diş tellerin takıldıktan sonra bir kaç gün biraz kendinizi tuhaf hissedebilirsiniz ama bu kısa sürecektir.

Diş Teli taktırmanın yaşı var mıdır?

Diş teli; diş bozukluklarında, dişlerin sıralamalarında çarpıklıklar, çenenin önde veya geride olmaları sorunlarında etkili bir yöntemdir. Ortodontistler, ideal diş teli tedavi yaşının çocukluk yaşları olduğunu, çene problemleri yaşayan bireylerin erken yaşlarda tedavilerinin olmaları gerektiğini ifade etmişlerdir.

Diş teli tedavisi her yaş gurubuna yapılabilir. Sadece erken yaşlarda uygulanan tedavisi kişiyi ilerleyen yaşlarda meydana gelebilecek büyük çaplı sorunlardan, çene ameliyatı gibi, Estetik olarak hoş olmayacak görünümler gibi durumlardan kurtarmaktadır.

Diş teli kullanımının Faydaları

Diş teli kullanan ve bu tedaviyi gören kişiler Çenedeki eklem ve kaslarda oluşan veya daha sonra olabilecek sorunları ortadan kaldırır. Çene kasları baskısından dolayı oluşan şiddetli baş ağrıları diş teli tedavisiyle engellenir.

Dişlerdeki bozukluk nedeniyle dişlerin araları temizlenemez ve zamanla dişler çürür. Hatta ciddi diş eti problemleri ortaya çıkar. Diş teli ile dişler çürümelere karşı korunulur bu gibi sorunların ortaya çıkmasını engeller.

Çapraşık dişleri olan, diş diziliminde sorun olan bireyler güldükleri zaman dişlerinin gözükmemesi için elleriyle ağızlarını kapatırlar. Kendilerini rahat hissetmezler, mutlu bir şekilde gülümseyemezler. Bu durum ilerleyen yaşlarda ciddi psikolojik sorunlar ortaya çıkartabilir.  Diş teli tedavisi sonucunda, Diş çarpıklıklarından kurtulup mutlu bir şekilde  gülebilirsiniz.

Kişiye Özel Diş teli tedavisi

Estetik görünümünden endişelenen kişiler genelde diş teli takılınca rahatsız olurlar.Bu durumu önlemek amacıyla dişin ön kısmına değil de arka taarfa yerleştirilen braketler sayesinde hem tedavilerini yaptırırlar hemde estetik kaygılarını giderebilirler. Hiç belli olmayan Linugual diş telleri diğer adı görünmez diş teli ile normal günlük yaşantıya devam edilebilir, rahatça gülümseyebilirsiniz. Lingual tedaviyi tüm yaş grubundaki bireyler görebilir.

Diş Teli fiyatları tedavi türüne göre, semte göre, ortodontistin popülerliğine göre, polikliniğe göre değişmektedir.

Metal görüntüden rahatsız olan bireyler porselen veya seramikten yapılmış olan estetik teller kullanabilir. Bu teller, doğal diş rengine çok yakındır ve tel taktığınız belli olmaz.

Her diş tedavisinde olduğu gibi Bu tedavide de ağız ve diş bakımı çok önemlidir. Tedaviyi uygulamış olan Uzman Ortodontist tarafından tavsiye edilen ara yüz fırçaları, diş duşu gibi yöntemlerle ağız ve diş bakımı yapılıp braketler temizlenirse olabilecek problemler ortadan kalkar.
Kaynak : meltemdis.com/dis-teli-tedavisi