Kabak

Kabak ile Düşük Kalori

Çok düşük kalorili sebzelerin başında gelen kabak 100 gram başına sadece 17 kalori sağlamaktadır. Hiçbir zararlı doymamış yağ ve kolesterol içermemektedir. Özellikle kabuğunda bulunan bileşikler sayesinde kabızlık azaltmaya yardımcı olur ve kolon kanserlerine karşı bir miktar da olsa koruma sağlar. Kabak ayrıca diyetlerde kullanmak adına iyi bir lif kaynağıdır. Diyet lifi de karaciğerdeki yağları sindirebilmek için safra asitlerini kendine ekleyerek kolesterolü düşürür. Lif yağ sindirim özelliğini geliştirerek safra asidi ile çok iyi bir bağ kurulmasını sağlar. Böylece kabak karaciğerin daha fazla yağ asidi üretimini engeller. Karaciğer daha iyi sonuç olarak vücut içindeki kolesterol seviyesinin düşmesini sağlayarak sağlıklı bir birey haline gelmemizi sağlar.

Kabak içeriğindeki yüksek A vitamini ve C vitamini sayesinde ateroskleroz başlangıcını engeller.Vücudun kan damarlarını tıkayan oksitleyici kolesterolü önler. Bağırsak hareketlerinin sağlıklı ve düzenli yapılmasını sağlar. Kabak yüksek miktardaki lif sayesinde kanserojen toksinlerin kolonlara yerleşmesini de önlemeye yardımcı olmaktadır.

Kabak İçeriği ve Faydaları

Kabak bitkisel besinler açısından oldukça zengindir. İçeriğinde bol miktarlarda A vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini, C vitamini, lif, bakır, demir, magnezyum ve çinko bulundurmaktadır. Birçok farklı türdeki kanserlere karşı mücadele eder. Ayrıca kabak kabızlık, aşırı hassas bağırsak sendromu, mide bozuklukları, astım, osreoartrit, romatizmal artrit, kan damarlarındaki hasarlar, kalp krizi ve felç, kan bozuklukları, cilt üzerinde meydana gelen yaralar gibi hastalıklara karşı da oldukça etkilidir.

kabagin faydalari, kabak suyunun faydaları, kabak faydaları, kabak nedir, kabak yararları, kabağın cilde faydaları, kabak suyu, kabak suyu faydaları, kabak suyunun cilde faydaları, Kabak!