Papatyanın Faydaları

Papatya ve Papatyanın Faydaları

Papatya; yol kenarlarında,arazilerde kendiliğinden büyüyen 20-60 cm boyutunda, Mayıs-Haziran arasında çiçek açan narin bir bitkidir. Çiçeğin orta kısmı sarı,etrafında ise 12-20 adet arası dil biçiminde beyaz renkli çiçekler bulunur. Papatyanın Alman papatyası,dağ papatyası,kır papatyası olarak üç çeşidi vardır.

Papatyanın Faydaları

Papatyanın faydaları; Papatya iştah açar,sinirleri yatıştırır,bel ve baş ağrısını dindirir,ateş düşürür,idrar artırıcıdır. Papatya bağırsak gazlarını söker,adet düzensizliğini giderir,spazm gidericidir. Papatyanın faydaları arasında gösterilen bir diğer özellik ise ülsere ve gastrite karşı hem koruyucu hem de iyileşitirici rol oynar. Nezle ve sinüzite iyi gelir,yaralarda ve basur da pansuman olarak kullanılır. Diş ağrısında faydalıdır. Vücuda rahatlık verir.

Papatyanın Kullanım Alanları

  • Migren’den kaynaklanan baş ağrılarında bir fincan papatya çayı baş ağrılarını hafifletir.
  • Uyku bozukluklarında yatmadan yarım saat öncesinde bir fincan papatya çayı uyku getirici ve uyku sorunu tedavisinde faydalıdır.
  • Adet döneminde de papatyanın faydaları görülmektedir. Adet dönemi süresince tok karnına kullanıldığında ağrıyı dindirir.
  • Göze pansuman yapıldığında gözdeki şişlikleri alır.
  • Kaynatılmış papatya suyu ile yüz yıkandığı zaman cildi temizler ve yumuşatır.

Papatyanın faydaları saymakla bitmez. Papatya temini olarak markette poşet çay türünde satılan papatya çayları yeterli derecede etkili değildir. Aktarlarda açık olarak satılan papatyanın hem fiyat olarak çok ucuz olması hem de papatyanın faydaları açısından birebir  daha etkilidir.

 

papatya, papa, Papatya resimleri, Dağ papatyası faydaları