Peynir

Peynir’in Etkileri

Peynir
Peynir Faydaları

Peynir özellikle tüketimi özellikler insanlar da 30 ile 35 yaşına kadar kemikleri ve dişleri güçlendirici özellik göstermektedir. Yaşlılarda ise Alzheimer hastalığını önlemede yardımcı olmaktadır. Süzme peynir ise içeriğindeki laktoferrinler sayesinde kemikleri güçlendirir ve kemik yoğunluğunu arttırmaktadır. Laktoferrin bileşikleri aynı zamanda kanser ve tümör gibi zararlı maddeleri bastırma adına oldukça etkilidir. Ayrıca bu zararlı maddelerin akciğerler ve karaciğerler gibi hayati organlara bu tür kanser hücrelerinin yayılmasını da engellemektedir.

Peynir Faydaları

Pastörize edilmemiş peynirlerde bu özellikler çok az miktarda bulunmaktadır. Hatta pastörize süreci kısaldığın da peynirde bulunan süt bu yararlı maddelerin çoğunu ortadan kaldırmaktadır.

Pastörize edilmemiş peynir iyi bir protein kaynaklıdır. Pastörize edilmeyen peynir içerisinde A vitamini, B1 vitamini, B2 viramini, B3 vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini, B12 vitamini, D vitamini, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve çinko açısından oldukça zengindir.

 

peynir hangi aşamalardan geçer