Zakkum Yaprak Özleri

Zakkum Yaprağı Nedir

Zakkum kalın gövdeli dağlık iklimlerde yetişen yeşil bir bitkidir. Büyük ölçüde Batı Himalaya dağlarında yetişen ve soğuk ve şiddetli olumsuz havalara oldukça dayanıklı şifalı bir bitkidir. Geçmiş tarihlerde kullanılan bu bitki tarihsel referansını 15.yüzyıl da Mezopotamyalılar tarafından zakkum özleri kullanılarak birçok hastalık üzerinde iyileştirici özellik göstermesidir. Kanser hastalıklarına ve akşamdan kalmalar için etkili olabilen zakkum bitkisi Babilliler, Romalılar, Araplar ve antik Yunanlılar tarafından çeşitli sağlık koşulları altında tedavi amaçlı aktif olarak zakkum bitkisel özleri kullanılmaktadır.

Zakkum bitkisinin özleri bağışıklık sistemi uyarıcı etki göstermektedir ve kanser hücrelerini olan anjiyogenez ile NF-KB gibi olumsuzlukların vücutta çoğalması engellenerek inhibe edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca kanserli hücrelerde apoptoza yol açar yani hücrelerin ölmesini sağlar. Otofajik kanser hücrelerinden dolayı meydana gelen ölüm artışlarının yüksek oranlarda azalmasını sağlamaktadır. Bu kanser hastalığı ise pankreas kanseri ile ilgilidir.

Zakkum Özlerinin Faydaları

Zakkum yaprağı ekstresi içeriğindeki bileşikler sayesinde birçok hastalıkların üstesinden gelebilmektedir. Zakkum bitkisi artrit, astım, crohn hastalığı, epilepsi, kalp ve damar hastalıkları, Hepatit C, HIV virüsü, tahrişler, kas krampları, felç, sedef hastalığı, egzema ve cilt hastalıkları gibi olumsuzların üzerinde daha etkili olabilmektedir. Ayrıca bayanlarda adet döngülerinin daha düzenli ve ağrısız geçmesini sağlar ve kan şekeri düzeylerini normal seviyelere çekilmesini sağlar.

Zakkum yaprakları ezildikten sonra yaraların üzerine sürülmesi yaraların daha hızlı şekilde iyileşmesi sağlar. Ayrıca zakkum bitkisinden yapılan çeşitli karışımlar böceklerin öldürülmesinde kullanılmaktadır.

NOT: Zakkum gibi birçok botanik içeren bitkiler ne kadar iyileştirici özelliklere sahip olsalar da yanlış ve bilinçsiz kullanıldığında ölümcül sonuçlara neden olmaktadır. Zakkum bitkisinin ham özleri son derece zehirli olduğundan asla çiğ olarak yenmemelidir. Bu bitkisinin tek bir yaprağı çiğ olarak tüketildiğinde küçük bir çocuğu rahatlıkla öldürebilmektedir. Bu bitki sadece herbalist gözetiminde tedavi amaçlı bitkisel ekstre olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

zakkum çiçeği, zakkum çiçeği zehirlimi, zakkum bitkisi, zakkum yaprağı zehirlimidir, zakkum yaprağının faydaları, zakkum çiçeğinin faydaları, zakkum iek, zakkum çiçeği zehirlimidir, zakkum çiçeği faydaları, zakkum yaprağı faydaları