Alkali Doğal Tuz Kaynağı ile Beslenme

Alkali Doğal Tuz Kaynağı ile Beslenme

Normal olarak kullandığımız sofra tuzu ile doğal tuzlar arasında sağlık açısından birçok farklılık bulunmaktadır. Safra tuzlarının ham maddelerini sodyum ve klor elementleri oluşturmaktadır. Deniz tuzu ve himalaya tuzu gibi doğal tuzlar ise insan sağlığı açısından sodyum ve klordan çok daha fazlasını sağlamaktadır. Bunlara bağlı olarak alkali doğal tuz kaynaklarına bir besin benzetmesi yapmak yanlış olmayacaktır. Çünkü bu tuzların içeriğinde insan kanında bulunması gereken bütün vitamin ve mineral kaynakları bulunmaktadır.

Gelişen teknoloji yöntemleri sayesinde doğal kaya tuzları ve deniz tuzları birçok kimyasal katıklar tarafından temizlenerek şimdiki kullandığımız sofra tuzları haline gelmektedirler. Örnek vermek gerekirse şeker pancarından elde edilen şeker zamanında dünyaya tanıtıldığında altın değerinde beyaz olarak akıllarda kalmıştı doğal tuzları da bununla karşılaştırmak yanlış olmayacaktır. Tuz da aynı şekilde işlenerek birçok kimyasal ile karıştırılarak doğal halinden uzaklaşarak yeni bir beyaz elde edilmektedir. Bu tür tuz, şeker, un gibi beyaz ürünlerin meydana getirilme amacı daha ucuza daha fazla ürün elde etmektir.

Vücut masa tuzunu hızla vücuttan atmak ister ancak böbreğin günlük atabileceği soydum ve klor belli miktardadır. Vücut sıvılarında atılamayan fazla sodyum ve klor olursa, vücut bunu dengelemek için sulandırmak ve asit etkisini azaltmak ister. Bu amaçla su tutar. Tuzu seyreltmek için gerekirse hücrelerin içindeki suyu bile dışarı çeker. Tuzlu yiyince vücudun su tuttuğunu biliyoruz. Ama tutulan su zannettiğimiz gibi fazlalık su değil, hücrelerimize dokularımıza ait sudur.

Doğal Tuz Kullanımının Başlıca Faydaları

  • Vücutta bulunması gereken su miktarını dengeler ve ayarlamalarını yapar.
  • Başta beyin hücreleri olmak üzere bütün hücrelerde bulunması gereken pH değerinin dengelenmesini sağlar.
  • Vücudun ihtiyaç duyduğu enerji akışına hücrelerin zemin hazırlamasını sağlar.
  • Besinlerin daha rahat sindirilmesini ve emilmesini sağlar.
  • Kas kramplarının ve sinüslerin oluşumunu engeller.
  • Kemik ve iskelet sistemini gelişmesini ve daha sağlam olmasını sağlar.
  • Uykuya dalma ve uyuma sıkıntısı çekenlere birebiridir.
  • Spor ve egzersiz durumlarında performansı arttırır.
alkali tuz nedir, alkali tuz, bitkiler ve faydaları, bitkilerin faydalari, alkali tuzlar nelerdir, alkali tuz nerede bulunur, alkali tuzu, alkali tuzlar, alkali tuz nerede satılır, alkalik tuz