Sabah Kahvaltısının Önemi

Sabah Kahvaltısının Önemi

Güne dinç ve daha huzurlu başlamak için sabahın ilk saatlerinde yapacağımız kahvaltı büyük bir etkiye sahip olmaktadır. Genel olarak akşam yemeği ile sabah kahvaltısı arasında ortalama olarak 12 saatlik bir zaman dilimi bulunmaktadır. Bu geçen süre içerisinde vücudumuz ihtiyacı doğrultusunda hemen hemen bütün besinleri kullanmış olacaktır. Bu nedenle güne kahvaltısız başlamak kişileri akşamın ilk saatlerinde yorgun düşürmesi ile birlikte gün içerisinde de beyne giden enerjide de azalmalar meydana gelebilmektedir. Bu durumda da kişilerde baş ağrısı, yorgunluk, algılamada zorluk ve dikkat azalması gibi birçok olumsuzlar meydana gelmektedir.

Özellikle çocuklar için çok büyük değere sahip olan sabah kahvaltıları gelişimlerine de yardımcı olmaktadır. Çocukların sabahın ilk saatlerinde kahvaltılarında özellikle süt, bal, yumurta ve peynir çeşitleri tüketmelerini sağlayarak beyin, zihin ve vücut gelişimlerinde daha etkin olmasını sağlayabilirsiniz. Bu nedenden dolayı çocuklarımız için en önemli öğünlerden birisi de sabah kahvaltısıdır. Kişiler güne yeterli ve zengin bir kahvaltı menüsü ile başladığında günün daha elverişli bir şekilde geçirmektedir.

Kahvaltılarda Ne Tüketmeliyiz

Kahvaltılarda ilk olarak protein içeren besinlere yönelmemiz gerekmektedir. Bunun en büyük kaynağı da yumurta ve peynirdir. Yumurta ve peynir içeriğindeki proteinler sayesinde daha sağlıklı olmamızı sağlar. Gün içerisinde daha enerjik olabilmek için ekmek ve çörek çeşitleri, vitamin ihtiyaçlarımızı yeteri kadar karşılayabilmek ve depolayabilmek için meyve ve sebzeler ile kahvaltımızı zenginleştirerek güne mutlu, dinç, sağlam ve enerjik başlayabiliriz.

Alternatif olarak da evde doğal olarak kendi imkanlarınız ile hazırlayacağınız mercimek, yayla ve ezogelin gibi çorba çeşitleri ile birlikte hem sindirim sisteminizin daha rahat çalışmasını sağlayabilir hemde kahvaltılarda değişiklik amaçlı iyi birer seçim kaynağınız olabilirler.

Her gün düzenli olarak kahvaltı yaparak bunu alışkanlık haline getirip daha sağlıklı ve dinç bir birey haline gelebilirsiniz.