Karabiber İçeriği ve Faydaları Nelerdir?

Karabiber İçeriği

Karabiber (Piper Nigrum) Karabibergiller ailesinden karabiber bitkinin meyve ve baharat olarak ve aynı zamanda bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Karabiber içeriğinde bulunan kimyasal piperine, müstehcenliğe neden olur. Bu Hindistan, Kerala ve Endonezyatropik yağmur ormanlarının güney devletlerine özgüdür. Eski çağlardan beri, karabiber dünyanın en çok işlem gören baharatlarından biridir. Biber aslında bir meyvedir ama sık sık yemekler de kullanıldığı için nedeniyle bir baharat olarak sınıflandırılır. Bu bitki, uzun yıllar sonra gelişmeye başlar ve tam büyüme potansiyelini ulaşmak için bir kutup kullanımını gerektirecektir. Bu Ekim aylarından sonra bu süre dört yıl rahatlıkla meyve üretmeye başlar. Genellikle karabiber olgunlaştığı zaman kırmızı renk aldığında hasat için hazırdır. Beyaz karabiber, tam olarak olgunlaşmış olan çiçekler içeriğinde beyaz biber tohumu ortaya çıkar ve kabukların kaldırılması için ıslatılması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Karabiber Faydaları

Karabiber anti bakteriyel özellikleri sayesinde aynı zamanda gıda koruması için kullanılır. Bu manganez, demir, potasyum, C vitamini ve K vitamini ve lif kaynağıdır. Biber çok iyi, anti-inflamatuar ajan ve antioksidan açısından zengin, ve potasyum sayesinde ise yüksek düzeyde kan basıncını azaltır ve kalp hızını kontrol eder. Biber, aynı zamanda sağlıklı kan hücrelerinin üretiminde gerekli olan demir açısından da yüksektir. Karabiber A vitamini ve C vitamini içerir ve aynı zamanda vücudun kanser ve diğer hastalıklara karşı mücadele etmesinde yardımcı olmak için gerekli olan karoten gibi diğer antioksidanlar bakımından da oldukça zengindir.

Biberin dış tabakasındaki asist yağ hücrelerinin parçalanması içinde iyi bir kaynaktır ve bu nedenle biberli gıdalar kilo vermek için birebirdir. Ayrıca cildin bazı alanlarının pigment kaybetmesi sonucu vitiligolar adı verilen deri hastalıkları oluşur. Bu hastalıkta tedavi için karabiber iyi bir yardımcı olmaktadır. Biber içerdiğinde piperine, fito kimyasal ve pigmentler sayesinde cilt sağlığı için oldukça iyidir. Ayrıca aşırı ultraviyole ışınlarına bağlı cilt kanseri olasılığını da azaltır. Vücudun kalori ihtiyacını arttırarak metabolizmayı güçlendirir. Karabiber de diğer yararlı otlar gibi vücudun hemen hemen her yerine besin ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmaktadır.

karabiber faydaları, karabiber, karabiber nasıl yapılır, karabiber neden yapılır, karabiber bitkısı, karabiber neyden yapılır, karabiber ağacı, karabiber neden yapılıyor, piperin nedir, beyaz karabiber