Fasulye (Baklagiller, Bakliyat, Bezelye)

Fasulye (Baklagiller, Bakliyat, Bezelye) Nedir

Fasulye ikiye bölünmüş içerisinde tohum kutucukları bulunan bir bitki çeşitidir. Siyah fasulye, siyah gözlü bezelye, bakla, nohut, yeşil fasulye, mercimek, kuru fasulye, maş fasulyesi, yer fıstığı, bezelye, barbunya, kırmızı barbunya fasulyesi, soya fasulyesi, kanatlı fasulye dahil olmak üzere baklagiller aile bitkilerden birçok yenilebilir tohumlar bulunmaktadır.

Fasulye (Baklagiller, Bakliyat, Bezelye) Yararları

Baklagiller kalp hastalığı riskini azaltır, LDL kolesterolünü düşürür, kan şekeri seviyesini kontrol eder, kolon kanseri riskini düşürür , anemi önler , vücuttaki demir ve kalsiyumu uygun düzeyde tutar. Baklagillerin yağ ve kolesterol düzeyleri düşüktür. Et ve süt ürünleri kolesterol sorunları yarattığı için bu kolesterol oranını dengelemek için diyetlerde bu baklagillerin tüketilmesi gerekmektedir, tüm baklagiller günlük  gerekli protein miktarını sağlayan sağlıklı bir alternatiftir.

Fasulye (Baklagiller, Bakliyat, Bezelye) İçeriği

Baklagiller bitkisel besinler olduklarından iyi kaynaklarıdır. Protein, lif, nişasta, A vitamini, B1 vitamini (tiamin), B2 vitamini (riboflavin), B3 vitamini (niasin), B6 vitamini (piridoksin), B9 vitamini (yapraklı), C vitamini, E vitamini ve K vitamini aynı zamanda iyi kalsiyum kaynağı olan, bakır, demir, magnezyum, manganez , fosfor, potasyum , selenyum , sodyum ve çinko açısından bir çok besin kaynağı sağlamaktadır.

baklagiller, fasulye çeşitleri isimleri, fasulye cesitleri, fasulye çeşitleri ve isimleri, kuru fasulye çeşitleri isimleri, fasulye isimleri, fasulyeye benzeyen sebzeler, bakliyat isimleri, kuru fasulyeye benzeyen bakliyat, baklagiller çeşitleri