Badem (Prunus Amygdalus)

Badem Nedir

Sonbaharda meyvelerini vermeye başlayan badem ağacı Gülgiller familyasından gelmektedir. Tüm yıl boyunca çeşitli şekillerde yenilebilen ve rahatlıkla saklanabilen bir bitki çeşididir. Anayurdu Iran ve Afganistan yayları olan bu badem ağcının Akdeniz havzalarına getirilerek bu bölgeye çok iyi alışması ve gelişmesi de ülkemizdeki toprak verimliliğini gösteren güzel bir gelişmelerdendir. Yapı olarak şeftali ağacına benzeyen bu ağaç tipi, şeftali ağacına göre daha uzun ömürlü ve  daha uzun boyludur. Yaklaşık olarak 100 yıl yaşayabilmektedirler. Badem bünyesinde protein, demir ve kalsiyumla birlikte yüksek oranda yağ bulunur. C ve E vitamini ve selenyum içeren bademler sağlık açısından çok yararlı bir bitkidir. Bademler acı ve tatlı olmak üzere 2 çeşittir. Tatlı badem çok lezzetli ve değerli bir besindir. Kurutularak çerez olarak yenildiği gibi tatlıcık, şekercilik ve çikolatacılıkta tat vermesi amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Kozmetik ürünlerde de kullanılan badem’in yiyecek olarak kullanılmasından ziyade bir çok anlamda da kullanılabilmektedir.

Badem’in Sağlığımıza Yararları

Bademin sağlığımıza olan yararlarını saymakla bitiremeyiz, lezzetli ve tok tutması da bu bitkiye olan ilgiyi daha da arttırmaktadır. Başlıca bahsetmek gerekirse bademin faydaları şunlardır;

  • Omega 3 kaynağı olarak gösterilen bu bitki türü kalp ve damar sağlığına çok iyi gelir.
  • Her gün 42 gram yenildiğinde kalp hastalığı riski azaltmaktadır.
  • Kan şekeri oranını ayarlayarak kanser riskini düşürmektedir.
  • Kan pıhtılaşması ve damar tıkanıklığını engelleyerek, şeker hastalığı riskini azaltır.
  • Bor bakımından da zengin olan badem kemikleri güçlendirir.
  • Vücut direncinin artmasında, yaraların iyileşmesinde, tat duyusunun oluşumunda çok faydalıdır.
  • Anne karnındaki bebeklerin gelişimine yardımcı olur ve annedeki süt oranını arttırır.
  • İçerisinde bulundurduğu yağlar sayesinde kolesterolü azaltmaktadır.

Tuzlu olarak tüketilmesi tansiyon problemine neden olabilir. İçerisinde bulundurduğu potasyum elementi sebebi ile potasyum hastalığı olan kişiler için sakıncalı olabilir. Bu sebeple, potasyum yüksekliği olan kişiler, doktora danışmadan tüketmemelidir.

bademin faydaları