Bergamot (Citrus Bergamia)

Bergamot (Citrus Bergamia) Nedir

Bergamot bitkisi diğer bir adı ile citrus bergamia olarak da bilinmektedir. Sedefotugiller familyasından gelen bu bitki çeşidi 4 metre boyuna kadar uzayabilen ağaç şeklinde bir bitkidir. Bergamot bitkisinin yaprakları uzun ve koyu yeşil renginde, çiçekleri ise yapraklarına göre oldukça küçük ve beyaz renktedir. Meyveleri ise küre ve armut biçiminde daha çok limona benzer biçimde büyümektedir. Boyutu 5 ile 7 cm çapında etli olan bölgesi hafif ekşimsi tadında, meyveyi kaplayan kabuk kısmı ise limon sarısı şeklindedir. Bu bitki ilk olarak ana vatanı olarak Hindistan’da yetişmeye başlamış ve kendini duyurmuştur. Ülkemizde ise Doğu Akdeniz kıyılarında yetişebilmektedir. Çoğunluk olarak Adana, Mersin, Hatay illerinde varlık göstermektedir. Bergamot otunun meyve kabukları sıkılma biçimi ile şifalı olan bergamot esansı elde edilebilmektedir. Bu sıvı sıkıldığında yeşilimtırak sarı renginde güzel kokulu ve biraz acı tadındadır. Bergamot ayrıca limonata, meyve suyu gibi sıvılara tat vermek amacı ile ve çayı, yağı ve daha birçok alanda kullanılan önemli vitamin ve mineral açısından zengin bitkilerimizden bir tanesidir.

Bergamot’unun Faydaları

  • Bergamot bitkisinin esansı başta çay ve ilaçlar olmak üzere bir çok maddeye hoş bir koku vermek amacıyla kullanılabilir.
  • Rahatlatıcı ve dinlendirici etkisi ile uykuyu düzenler ve uyku bozukluklarına iyi gelir.
  • Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlayarak vücut direncini arttırır ve buna bağlı olarak mikropları öldürür.
  • Bergamot bitkisinden elde edilen bergamot yağı birçok tedavi için kullanılmaktadır.
  • Sinek ısırıklarında, yağlı ciltlerde ve sivilceler de ayrıca da boğaz ağrılarında da  kullanılmaktadır.
  • Sindirim sistemi hastalıklarına, bağırsaktaki gaz birikintilerine ve mide ağrıları olmak üzere daha bir çok hastalığa yararı bulunmaktadır.
  • Ayrıca kabuklarıyla da bergamot reçeli yapılmaktadır.

 

bergamot, bergamot nedir, bergamot faydaları, bergamut, bergamotun faydaları, bergamot çayı, bergamot nedir faydaları, bergamut nedır