Rezene Bitkisi Faydaları

Rezene Nedir?

Bitkiler artık günümüzde birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaya başlamıştır. Bu kullanım gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu bitkilerin arasında 7 den 70 e pek çok kişinin kullandığı bitkilerin arasında ise rezene bulunmaktadır.

Rezene küçük ve sert yapıya sahip ezildiği zaman anasona benzeyen ve kendine has güzel kokusu ve meyveleri olan bir bitkidir. Bu bitkiye de meyvesine de rezene adı verilmektedir. Rezene ülkemizde Batı ve Güney Anadolu bölgelerinde yetiştirilmektedir. Rezenenin bir de Batı Anadolu’da yetişen yabani çeşidi vardır. Yabani rezeneye ise arapsaçı ismi verilmektedir. İlkbaharın gelmesi ile birlikte toprak üstünde büyüyen kısımları toplanarak sebze olarak satılır ve yemeklerde lezzet amaçlı kullanılır. Aynı zamanda baharat ve çeşni olarak da kullanılmasının yanı sıra genel olarak çay olarak tüketilmektedir. Özellikle çay olarak tüketilen rezene vücut üzerindeki etkisini daha fazla göstermekte ve daha etkili hale gelmektedir.

Rezene Çayının Faydaları

  • Gaz ve şişkinlikler meydana getiren sancılı ve hafif ağrıları giderir ve sindirim sistemi rahatsızlıklarını düzenler.
  • Ağrılı ve sancılı adet gören hanımlarda özellikle sancıların ve ağrıları büyük ölçülerde azaltmaktadır.
  • Soğuk algınlığı ve öksürüklerde etkilidir ayrıca balgam sökücü özelliği de bulunmaktadır.
  • Üst solunum rahatsızlıklarını düzenler ve hazmı giderir.
  • Emzirme dönemindeki annelerde süt oluşumunu çoğaltır ve bebeğe daha faydalı olmasını sağlar.
  • Cinsel gücü attırma etkisi de gösteren rezene bitkisi etkin olarak Vitriks bitkisel kapsül’de de kullanılmaktadır.
arapsaçı otu, rezene bitkisi, arapsaçı faydaları, arapsaçının faydaları, arapsaçı otunun faydaları, arap sacinin faydalari, arapsaçı otu faydaları, arapsaci bitkisi, rezene faydalar, rezene faydaları