Bazal Metabolizma’ya Her Canlı İhtiyaç Duyar

Bazal Metabolizma Nedir

İnsan vücudu sürekli olarak enerji harcayan bir mekanizma olarak çalışmaktadır. Hiçbir şey yapmadan dursanız dahi vücut ayakta durabilmek canlılığını koruyabilmek adına enerji harcamaktadır. Kişi uyusa dahi vücut organları ve bileşenleri çalışmayı sürdürür bununla birlikte kalori harcamaya sürekli devam eder.

Vücut hiçbir şey yapmadan dinlenme ve rahatlama metoduna geçtiğinde ihtiyaç duyduğu enerjiyi bazal metabolizma adı altında karşılamaktadır. Yani bazal metabolizma kişinin uyuduğu, dinlendiği, hiçbir şey yapmadığı zamanda içerisinde vücudun ihtiyacı olan enerjiyi karşılamaktadır. Bazal metabolizma hızı ne kadar fazla ise enerji sağlaması ve depolaması da o kadar fazla olmaktadır. Bazal metabolizma hızı insanlarda yaşın ilerlemesi, cinsiyet değişikliği ve vücut yapılarına göre farklılık göstermektedir.

Bazal Metabolizma İhtiyacı

Vücut gün içerisinde ihtiyaç duyduğu enerjinin yaklaşık olarak yüzde 70’ini bazal metabolizmasına harcamaktadır.Geri kalan yüzde 30’luk kısmını da çeşitli fiziksel aktivitelere ve alınan besinlerin sindirilmesine ayırmaktadır. Yani insanların dinlenme ve uyuma sırasında kas hareketleri yapmadan vücudundaki canlılık duyularını ve olaylarını sürdürebilmesi adına ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşıladığı metabolizmaya bazal metabolizması denmektedir.