C Vitamini İhtiyacınızı Maydanoz İle Karşılayın

C Vitamini İhtiyacınızı Maydanoz İle Karşılayın

Maydanoz bitkisinin yapraklarında bulunan A vitamini, C vitamini ve K vitaminleri sayesinde günlük bir tutam tüketilen maydanoz gün boyu ihtiyacımız olan C vitaminini karşılamaktadır. Aynı zamanda demir, kükürt, potasyum, magnezyum, kalsiyum, klorin gibi bileşikler açısından da zengin olan maydanoz bitkisi birçok sağlık sorunlarını da ortadan kaldırmaktadır. Genel olarak Akdeniz bölgesinde yetişen maydanoz bitkisi ayrıca iyi bir A vitamini kaynağıdır.

Maydanoz içeriğindeki bu vitamin ve mineral kaynakları sayesinde sağlık açısından da başta kılcal damar sistemleri, görme güçleri ve adrenal, tiroid bezleri üzerinde oldukça etkilidir. Ayrıca maydanoz suyunun içeriğinde bulunan yüksek klorofil miktarları sayesinde kandaki alyuvarlar sayısını arttırarak karaciğerin, böbreklerin ve idrar yollarının temizlenmesinde oldukça etkin bir rol oynamaktadır.

Maydanoz C vitaminleri Haricinde

  • Sindirim sırasında gerekli olan enzimleri uyararak sindirim sırasında meydana gelen rahatsızlıkları ortadan kaldırır.
  • İnce bağırsakta oluşan peristaltik hareketlerinin daha düzgün ve fazla olmasını sağlar.
  • Mide ve bağırsaklarda meydana gelen gaz birikintilerinin oluşmasını engeller.
  • Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak kanın daha temiz hale gelmesini sağlar.
  • Mesane iltihaplanması, romatizma, kansızlık, böbrek taşı, kum, tansiyon ve damar sertliğine gibi hastalıkların daha hızlı iyileşmesinde yardımcı olur.

Maydanoz‘un yaprakları ayrıca idrar yollarında sıkıntısı olanlara idrar söktürmesi içinde verilmektedir. Aynı zamanda iltihaplı yaralarında bir an önce iyileşmesi için yardımcı olur. Üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda adet sancılarını azalttığı da belirlenmiştir. Maydanoz‘un kökleri de en az yaprakları kadar etkili olabilmektedir.