Kırmızı Fasulye

Kırmızı Fasulye Faydaları

Kırmızı fasulye çeşidi insan sağlığı üzerinde kalp hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır. Kan şekeri düzeylerini kontrol eder. Kanser oluşumunun önler, özellikle kolon kanseri riskini düşürür. Kansızlığın oluşmasını engeller. Vücudun ihtiyaç duyduğu demir ve kalsiyum ihtiyacını yüksek oranlarda sağlar. Düşük yağ ve kolesterol düzeyleri sayesinde, et ve süt ürünlerinde bulanan kolesterol sorunlarını azaltmak adına et ve süt ürünlerinin yanında kolesterol düzeylerini dengelemek adına kırmızı fasulye iyi bir alternatif olabilmektedir. Kırmızı fasulye de tüm baklagillerde bulunması gereken günlük protein miktarını sağlayan sağlıklı bir alternatiftir.

Kırmızı Fasulye İçeriği

Kırmızı barbunya fasulyesi protein, lif ve nişasta gibi bitkisel besinler açısından oldukça zengindir. A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini (riboflavin), B3 vitamini (niasin), B6 vitamini (piridoksin), B9 vitamini (nebati), C vitamini, E vitamini, K vitamini için iyi kaynaklarıdır. Ayrıca kırmızı fasulye kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum ve çinko bileşikleri ihtiyaçlarını da karşılamaktadırlar.

kırmızı fasulye, kırmızı fasulyenın faydaları, kırmızı fasulye faydaları, kırmızı fasulye nedir, kırmızı fasulye yemeği, Fasulye mail