Lahana Düzenli Tüketildiğinde Kanseri Önler

Lahana Sebzesi Nedir Yararları

Lahana sebzesi birçok yararı ve faydası bulunan bir bitki çeşididir. Özellikle lahana fito kimyasallar, idol, carbinole, sulforafan ve indol açısından oldukça yararlı ve bunu odaklı yetişmektedir.Bu bileşikler sayesinde kanser üreten maddeleri ortadan kaldırmak ve vücudun antioksidan ile detoksifikayon mekanizmalarını etkinleştirmek ve istikrara kavuşturmak adını oldukça etkili bir bitkidir. Lahana bitkisi potansiyeline bağlı olarak kanserojen üretimini durdurur ve karaciğerde enzim oluşumuna neden olmaktadır. Lahana bitkisi eski yıllarda en çok vücuttaki kanserli hücrelerin ortadan kaldırılması için kullanılmaktadır.

Lahanada bulunan östrojen ve streoid gibi faydalı hormonlar, hücrelerin üzerinde östrojen reseptörleri metabolize edilebilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca aşırı hücre çoğalmasını önlemektedir. Büyük ölçüde kolon kanserini önlemeye yardımcı olmaktadır. Lahana bitkisi kesildiği zaman çiğneme veya sindirildiği zaman sinigrin olarak adlandırılan bir kükürt ve ihtiva adında bileşikleri daha etkili olabilmektedir. İzotiyoiyanatlar olarak adlandırılan yüksek reaktif bileşiklerde dahil olmak üzere parçalanan bu bileşikleri sayesinde mirozinaz enzimi ile temas haline getirerek kanser hücrelerin ve zararlı atıkların yok olmasını sağlamaktadır. Karaciğerde detoksifikasyon oluşumunu engellemeye yardımcı olur hatta meme kanserini tedavi edici özelliği de göstermektedir.

Lahana Faydaları

Lahana bitkisi iyi bir karotein kaynağıdır. Ayrıca içeriği sayesinde insan vücudunun ihtiyacı olan A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, C vitamini, kalsiyum, bakır, demir, manganez, fosfor, potasyum ve çinko açısından oldukça zengin olduğundan insan sağlığı için oldukça faydalıdır.

İnanılmaz bir anti kanser ve antioksidan bileşikleri içerir. Yapılan araştırmalara göre bir ay boyunca düzenli olarak lahana tüketen insanların gözle görülür bir oranda kolon kanseri riskini azaltmaktadır.

lahana nedir, lahana faydaları