Ceviz (Koz) Ağacı

Ceviz (Koz) Nedir

Ceviz diğer bir adıyla “koz” olarak da bilinmektedir. Ceviz ağacı kalın ve güçlü gövdesi sayesinde uzun yıllar yaşayabilen, gövdesi kereste bakımından ve meyveleri mineral ve protein bakımından oldukça zengin ve değerli ağaçlardan biridir. Genel olarak ortalama 25 metre boyuna kadar uzayabilmektedir. Nisan ve Mayıs aylarında daha yapraklanma dan çiçekleri açmaya başlar. Haziran ayında ise yaprakları ve meyveleri çıkmaya başlar, Haziran ayının ortalarına geldiğimizde ise yaprakları tamamen çıkmış olur bu zaman boyunca meyveleri ise gelişerek büyümeye başlar, Eylül ayına geldiğimizde ise ceviz ağacının meyveleri tamamen olgunlaşarak, toplanmaya ve tüketilmeye başlamaktadır.

 

Ceviz ağaçları yabani olarak yetişmekle birlikte, bahçelerimizde ve tarlalarımızda ekilerek yetiştirilebilir. İçerisinde bulundurduğu eterli uçucu yağ, juglan, flavonlar ve C vitamini sayesinde vücudumuzun korunması ve sağlığımız için oldukça yarayışlı ve faydalı besinlerimizdendir. Ceviz ağacı ülkemizin hemen hemen her yerinde yetişmekle birlikte Doğu Anadolu ve Kuzey Doğu Anadolu bölgelerinde vitamin ve içerik açısından daha verimli yetişmektedir.

Ceviz Ağacının ve Meyvelerinin Faydaları

Ceviz ağacının başta kendisi olmak üzere meyvesi, yaprağı kısaca bu ağacın çatısı altında yetişen gelişen herşey insan sağlığı ve direnci için oldukça etkili ve yarayışlıdır. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz bu ağacın yine de başlıca faydalarından bahsetmek gerekir.

Ceviz ağacının meyvesi içerisinde bulundurduğu yüksek orandaki Omega-3 sayesinde vücudumuzdaki yağ asitlerini, kalp hastalıklarını, yüksek kan basıncını ve depresyonu belirli ölçülerde azaltmaktadır.

Her gün düzenli olarak tüketilen ceviz kandaki kolesterol seviyesini düşürerek, kalp atışlarındaki düzensizliği gideriyor.

Hekimler tarafından hazırlanarak ilaçlarda kullanıldığı taktirde kanı temizleyerek kansızlığı gideriyor.

Ceviz ağacı ve meyvesi içerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde şekerlemelerde, tatlılarda, kuruyemişlerde, kozmatik ürünlerinde ve buna benzer birçok alanlarda da kullanılarak hayatımızda ve sağlığımızda çok önemli bir yeri bulunmaktadır.