Basur Otu (Küçük Kırlangıç Otu)

Basur Otu (Küçük Kırlangıç Otu) Nedir

Basur Otu diğer bir adıyla küçük kırlangıç otu olarak da bilinen bu bitki halk arasında ise düğün çiçeği olarak da bilinmektedir. Genellikle ilkbahar aylarında çalılıkların arasında yetişen küçük kırlangıç otu yeşilimtırak renginde üç parçalı yaprakları bulunmaktadır. Çiçekleri ise parlak yıldız şeklinde altın sarısı renginde, sabahları açılıp akşamları kapanan çok hoş bir görüntüye sahiptir. Kökleri oldukça küçük ve incedir. Köklerinin arasında basur memelerine benzeyen yumrular vardır. Bu yumrular basur memelerine benzediğinden basur otu adını almıştır.

 

 

İçerisinde bol miktarda C vitamini içermektedir. Basur otu adında anlaşılacağı üzere genellikle basur hastalarına etki etmektedir. Basur hastalığı bulunan kişilerin küçük kırlangıç otu diğer adıyla basur otunu kullanarak bitkisel ve doğal yollarla ağrılarını dindirebilir veya tamamen kurtulabilirler.

Basur Otu Nasıl Kullanılır

Küçük kırlangıç otunu yararlı ve şifalı kullanabilmek için bu otun nasıl kullanıldığını iyi bilmek gerekir. Öncelikle basur otunu iyi bir şekilde kullanabilmek için kurutulmuş kökünü alarak bolca kaynatmalıyız. Kaynatılan bu kökü lapa haline gelene kadar karıştırmalıyız. Lapa hale gelen bu otu basur memelerine bir müddet sürerek şifa aranmaktadır. Ayrıca basur otu sadece basur memelerine değil yara ya da çeşitli kesik problemlerini gidermek için de kullanılabilmektedir. Çünkü küçük kırlangıç otunun köklerinin mikrop öldürücü ve kırıcı özelliği bulunmaktadır.

 

Ağız yoluyla hiçbir şekilde kullanılmaması gerekmektedir. Zehirlenme tehlikesi olduğundan dolayı sadece basur memelerine veya oluşan yaraların üzerine uygulayınız.

basur otu, basura iyi gelen bitkiler, basur, hemoroid tedavisinde kullanılan bitkiler, basur otu faydaları, kırlangıç otu, otun, basur icin bitki, basur için şifalı bitkiler, basur otu nasil kullanilir