Kalp Krizini Tetikleyen Unsurlar

Kalp Krizini Bunlar Tetikliyor

Uzmanlar çeşitli araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre şeker, kolesterol, yüksek tansiyon hastalıkları olanların ve özellikler sigara kullananların kalp krizi ile karşı karşıya kaldıklarını ifade ediyor.

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü adı altında her ayın ilk perşembe günü personeli bilgilendirmek amaçlı düzenlenen Fikir Bahçesi konferansındaki bu ay ki konu “Kalp Krizini Tetikleyen Durumlar ve Tedavisi” konusu işlendi. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Özdemir, personellerin sorularını ve kalp sağlığına yönelik bilgiler ile konferansa ışık kaynağı oldu.

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan ve personellerin katıldığı konferansta Kalp krizini tetikleyen unsurlar hakkında önemli bilgiler verildi. Her ani ölümlerin 5 inden birini kalp krizi oluşturmaktadır. Genetik oluşumunda etkili olduğu bu hastalıkta ailesinde 50 yaşından önce kalp krizi geçirmiş erkek veya 60 yaşından önce kalp krizi geçirmiş kadınların kalp krizi hastalığına çok fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda şeker, kolesterol, yüksek tansiyon hastalığı bulunanlar ile sigara kullanan kişilerin de aniden kalp krize yakalanma olasılıkları yüksek miktarlarda artmaktadır. Bu tip tanıları ve bulguları yaşayanların en kısa sürede kalp krizini tetikleyen sigara ve çeşitli olumsuzluklara son vermeli ve gereken önlemleri de almalıdırlar.

Kalp Krizi Erken Teşhisin Önemi

Kalp krizi, kalp kaslarının bölümüne yetersiz kan akışı sağlanmasından dolayı oluşmakta ve kalıcı hasarlara yol açmaktadır. Erken müdahale ve teşhis bu hastalıkta oldukça önemlidir. Çünkü erken teşhis uygulandığı zaman bu kalıcı hasarların daha fazla ilerlemesi durdurulur  ve uzmanların daha erken müdahale etmesi sonucu hastanın hayata döndürülme olasılığı daha yüksek olabilmektedir.