Maydanozun Faydaları Nelerdir?

MAYDANOZ NEDİR ?

Yenilebilen,yem yeşil yaprakları ile güzel koku saçan ve birçok hastalığın iyileşmesine  destek olan ,çok yapraklı  harika bir otgiller üyesidir.Akdeniz havzasında bolca yetişen,ülkemizde ve Dünyada çokça tüketilen otlardandır.
Birçok kullanım alanı olan maydanoz, sağlık açısından çok zengin içeriğe de sahiptir.Yüksek oranda calsiyum ve demir,potasyum ile birlikte A-C ve K vitamini yönündende oldukça zengin ve faydalıdır.Her nekadar salata malzemesi olarak kullanılsada,suyunu da tüketerek başta böbrek taşlarını eritmekle beraber,idrar yolları enfeksiyonu,öksürüğe karşı koruyucu ve ödemlere karşı da kullanılmaktadır.

MAYDANOZ’UN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMEZ…

Maydanoz doğada en çok faydalı olan otlardan biridir.Faydaları gerçekten çok olan bu otgiller üyesinin başlıca faydaları…
* Çok güçlü olan maydanoz,idrar sökücu ve ödemlerin atılmasında faydalıdır.
* A vitamini’nin salgıladığı rodopsin ışık hassasiyetini de koruyarak göz sağlığını
   da korumaktadır.
* Akciğeri temizleyip öksürüğü kesen,aynı zamanda sinüzlerinde açılmasına
  yardımcı olup sinüzit ve faranşit gibi hastalıkların önlenmesinde de yardımcı olur.
* Kalp hastalıklarında etkili,kalbi koruyan,ve hastalıkları baskılayan bir ottur.
* Zayıflamada ve kanser hücreleri ile savaşmada yardımcıdır.
* Ağzımızdaki kokuyu bastırıp güzel kokmasına yardımcı olur.
* İltihaplı romatizma ( Romateid artrit ) gibi hastalıklara yakalanma riskini aza
  düşürür.
Calsiyum deposu olan maydanoz,diş ve dişeti sağlığını da korumaya yardımcı olabilmektedir.Kadınlarda adet düzenini dengeler,gaz sancılarını dindirip sökücü özellliği ile de dikkat çekmekte olan bir ottur.

MAYDANOZ’UN SUYUDA ÇOK FAYDALIDIR…

Maydanoz suyu birçok hastalıkta fayda göstermektedir.Böbrek taşlarının vücuttan atılımına yardımcı olur.İdrar yollarını açıp prostat hastalığında bile kanalların açılması ile çatallanmaları önleyip rahat idrar yapılmasında da etkilidir.
Karaciğerde biriken yağlanmaları önleyip enzimlerin sağlıklı salgılanmasına yardımcı olduğu için karaciğer kaynaklı cilt hastalıklarının önlenmesinde de bolca maydanoz tüketilmesi önerilmektedir.
Afrodizyak etkisi ile de yüzleri güldüren maydanoz,cinsel isteğide arttırıyor.Demir eksikliğinde de önemli olan bu bitki soğuk algınlığında da etkisini kanıtlamıştır.

MAYDANOZ’UN ZARARLARI DA VARMIDIR ?

Maydanoz’un bilinen herhangi bir yanetki ve zararı yoktur.Hamile kadınlar suyunu tüketmeden mutlaka bir doktora başvurmalıdırlar.Maydanoz’u düşük tansiyonda çok dikkatli kullanmalıyız.
Aşırı tüketimlerde böbrek üstü bezlerinin sağlıklı salgılamasını engelleyip zarar verebilmekle beraber,baş ağrısı ve denge sorunuda yaratabilmektedir.Bu gibi durumlarda mutlaka hekiminizden yardım almanız gerekmektedir.
maydanoz nedir, maydanoz nədir