Mide Yanması Yaşayanlar için Bitkisel Çözümler

Mide Yanması Yaşayanlar için Bitkisel Çözümler

Mide yanması, genellikle yeme alışkanlıklarıyla şekillenen 20-50 yaş arasındaki herkes de görülebilen bir hastalık türüdür. Genellikle mide yanması hissi yemekten önce, yemek sırasında veya yemekten sonra midede hissedilir. Yemek yeme sırasında oluşan bir dengesizlik sonucu mide, aşırı asit üretimine ve midenin kendini koruyamamasına yol açarak yanma hissinin ortaya çıkmasına neden olur.
Özellikle ramazan ayında oruç tutan insanlarda mide yanması iftar öncesi ve sonrası sıklıkla gözükür. Mide yanmasını engellemek için yapılması gereken en önemli şey, yemek yeme süresini uzun tutmaktır. Küçük lokmalar alakarak mide sindirimin gerekli salgıları daha kolay üretmesini sağlayabilirsiniz, bu şekilde mide yanması riskini azaltabilirsiniz. Mide rahatsızlığına ve mide asidine karşı bir takım şifalı bitkilerde bulunmaktadır. Bu bitkileri tüketmek mide sağlığımız için oldukça faydalıdır. Mide yanması, mide rahatsızlıkları ve sindirime yararlı bitkiler şunlardır;
Karnabahar: Karnabahar mideyi daha dengeli çalışmasına yardımcı olan bir bitkidir. Özellik haşlanmış karnabahar mideyi asit saldırılarından korur. İçerisinde bulunan gefarnato maddesi ülser ilaçlarında kullanılan bir panzehir olarak görülür.
Patates: Çiğ olarak patatesin suyunun içilmesi mide yanması içi doğal ilaçtır. Mide yanması sırasında patates suyu içilmesi mideyi oldukça rahatlatacaktır. Patatesi katı meyve presinde sıkıp çıkan suyunu, havuç veya kereviz suyuyla karıştırıp içebilirsiniz.
Maden suyu: Hızlı bir şekilde yemek yedikten sonra mideyi oldukça rahatlatan bir içecektir maden suyu. Mide asidinin büyük bir bölümünü etkisiz hale getirmektedir.
Ispanak: Mide için faydalı bir diğer bitki ise ıspanaktır. Ispanağı buharda pişirerek veya haşlayarak tüketebilirsiniz. Çiğ şeklinde salata olarak da tüketilebilir.
Baklagil ailesine bakıldığında fasulye, bezelye ve mercimek de mideyi koruma özelliği olan gıdalar arasındadır.
Muz: Mideyle arası iyi olan meyvelerin başında geliyor. Ara öğünlerde ve yemekten sonra muz yemek mide yanması hissini ortadan kaldıracaktır.
Meyan Kökü: Mideyi korumak adına güçlü bir bitkidir. Meyan kökü tüketmek midesinde sürekli yanma hissedenler için en kuvvetli çözümdür.
mide yanmasına ne iyi gelir, mide yanması, mide yanmasına iyi gelen bitkiler, mide yanmasına bitkisel çözüm, mide yanmasına ne iyi gelir bitkisel, mide yanması ne iyi gelir bitkisel, mide yanmasına çözüm, mide yanmasina hangi bitki iyi gelir, mide ekşimesine bitkisel çözüm, mide eksimesine ne iyi gelir