Melanom Riskine Karşı ‘Ben’ Uyarısı

Melanom Riskine Karşı ‘Ben’ Uyarısı

Kimisi doğduğumuz günden itibaren bizimle, kimisi de sonradan vücudumuzda oluşuyor. Bir çoğumuzun derisi üzerinde irili ufaklı şekilde Melanositik nevüsler bulunur. Melanositik nevüs yani halk arasında bilinen adıyla, ‘ben‘. Her insanın vücudunun çeşitli yerlerinde birden fazla ben bulunuyor. Zararsız gibi gözüken bu benlerin bazılarının vücudumuza zararları olabiliyor. Hiç ummadığımız bir ‘ben‘ sizi, sonu ölümcül hastalıklarla karşı karşıya getirebilir.

Benleri yakından inceleyecek olursak, öncelikle vücudumuzdaki her kahverengi kabarıklık ben olamayabiliyor.Ben, derinin rengini veren melanin maddesini yapan hücrelerin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Benlerin vücudumuzda nasıl oluştuğu bilinmiyor. Bir kısmı sonradan bir kısmı da doğumsal olabiliyor. Vücutta sonradan çıkan benler genetik yapıya bağlı olarak oluşabiliyor. Genetik yapıya ek olarak Güneş’in vücudumuza gönderdiğiultraviyole ışınlarda ben oluşmasına neden olabiliyor. Vücuttaki tüm benler tehlikeli değildir ancak tehlikeli olanları fark etmemekte mümkün değildir. Sürekli tahrişe uğrayan bölgelerdeki benlere özellikle dikkat etmek gerekiyor. Bu benler üzerinde kaşıntı yada bir ağrı söz konusu olduğu takdirde bir hekime gözükmeniz gerekiyor. Özellikle sütyen ve kemer hizasına gelen, cinsel bölgelerde bulunan benlere dikkat etmek gerekiyor.

Melanom Riski

Vücudumuzdaki var olan bir benin boyutunda, şeklinde veya renginde olan değişiklikler herhangi bir hastalığın başlangıcı olabilir. Ben çevresinde beyazlaşmakaşınmaağrı, durup dururken kanaması, hızla büyümesi özellikle 40 yaşından sonra vücutta yeni benlerin çıkması melanom kanseri olma riski yaratabilir. Melanom, derinin rengini veren pigmenti oluşturan melanosit denilen hücrelerin yapısının bozulup, kontrolsüz olarak aşırı çoğalması ile oluşan deri kanseri tipidir.  Eğer vücudunuzda 50′den fazla, irili ufaklı yada normal görünen beniniz varsa melanom gelişimi açısından kanser riski taşıyan bireylerden biri olabilirsiniz. Melanom genellikle var olan benler üzerinde gelişmektedir. Bu nedenle çok beni olan kişiler bu risk daha fazladır.

Melonom Kanserinden Korunmanın Yolları

Melonom kanserinden korunmak için özellikle çok beni olan insanların, güneş ışınlarına fazla maruz kalmaması gerekiyor. Güneş ışınları kemiklerimiz için gerekli vitaminleri sağlarken bir yandan da melanoma davet çıkarıyor. Bu nedenle çok beni olanların Güneşe karşı mutlaka Güneş kremi kullanmaları gerekiyor. Melanom riskine karşı bazı zararlı görünen benlerin alınması en doğrusudur. Üzerinde yara açılan, kanamaya meyilli , 5 mm’den büyük olanlar, sıkça tahriş olanlar, etrafı kızaran benler ve zaman içerisinde fiziksel değişiklik gösteren benlerin alınmasında fayda var.