Nane Yaprağı

Nane Nedir? Faydaları

Nanenin en etkin özelliği bağırsak, sinir sistemlerini ve mideyi rahatlatmasıdır. Sindirime yardımcı olmak adına tükürük bezlerini beslemekte ve adet akışlarını uyarmaktadır. Aynı zamanda nane sıkılaştırıcı özelliği sayesinde sinir sistemlerini rahatlatmaktadır.

İlk olarak 1696 yılında İngiltere’de kullanılmaya başlayan nane, içeriğinde yağ aromaları olduğundan çeşitli kramplara ve enfeksiyonlara karşı kullanılmaktaydı. Daha sonra da Doğu ve Batı’ya açılarak genel tıp altında hastalıklar için aktif olarak kullanılmaya başladı. Genel olarak yayılmaya başlanan nane üzerinde yapılan araştırmalara göre kanser, soğuk algınlığı, hazımsızlık, bulantı, boğaz ağrısı, diş ağrıları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlandı.

Nanenin Günümüzdeki Kullanım Alanları

Günümüzde ise sakız çeşitlerinde, diş macunlarında, ağız gargaraların da, sigara ve uyuşturucuyu bırakmaya katkı olması adına yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca öksürük, soğuk algınlığı ve bağırsak sendromu içinde katkı maddesi olarak kullanılmakta, koruyucu mentol etkisi ile mikrop öldürücü, anti- kaşıntı ve lokal anestezik preparatlarda da kullanılır.

Önemli: Nane ve nane yağını hamiler, mide reflüsü ve mide ülseri hastası olanların kullanmaması gerekmektedir.