Nohut Faydaları

Nohut’un Hastalıklara Etkisi

Nohut baklagiller familyasından gelen bir baklagil türüdür. Besin değerlerin bünyesinde oldukça fazla bulunduran nohut birçok hastalık üzerinde de etkisi bulunmaktadır. Bunlar; Kalp hastalığı riskini azaltır. Kan şekeri düzeyleri kontrol eder. Kolon kanseri riskini düşürür. Anemi önler. Vücutta demir ve kalsiyum uygun düzeyde korur. Düşük olan yağ ve kolesterol düzeylerini yükselterek normal seviyelere gelmesini sağlar. Et ve süt ürünleri tüketildiğinde yükselen kolesterol sorunlarını azaltmak için yüksek miktarda kolesterol dengeleyici özellik göstermektedir. Tüm baklagillerde bulunan ve gerekli olan günlük protein ihtiyacını sağlayan sağlıklı ve yaralı bir alternatiftir.

Nohut İçeriği

Nohut içeriğinde ise insan sağlığına yararlı birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Nohut protein, lig, B3 vitamini, B9 vitamini, izoflavonlar, fito kimyasallar, bakır, kalsiyum, demir, çinko, potasyum ve magnezyum gibi vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan bu besin kaynağı her bireyin sağlıklı yaşam adına hem günlük yemek ihtiyacında hemde diyetlerinde rahatlıkla tüketebilirler.

nohutun faydaları, nohut faydalari, nohutun faydaları nelerdir, Nohut yemeginin faydaları, nohutun faydasi, nohut yemeği faydaları, nohut faydaları nelerdir, nohut un faydaları, nohutun icerigi, nohut faydası