Smear Testi Muayenesi

Öncelikle smear testi neden yapılır sorusunun cevabıyla başlayalım. Smear testi rahim ağzı hastalıklarında ve kanserin habercisi olan diğer enfeksiyonlarda kullanılan bir kanser tarama testidir. Son yıllarda artık kadın hastalıkları uzmanlarının her kadın hastaya önemle tavsiye ettiği bir test haline gelmiştir. Eğer sizde bu test hakkında direkt uzmanlardan bilgi almak isterseniz smear testi linkine tıklayabilirsiniz.

Smear Testi Muayenesi Nasıl Yapılır?

Simir muayenesi kolay ve ağrısız bir işlemdir. Spekulum denilen bir alet vajinaya takılır böylece serviks görülür. Kanama söz konusu değildir. Daha sonra smear fırçası yardımıyla serviksten dökülen hücreler toplanır.  İnce yayma işlemi ile lam üzerine sürülen hücreler daha sonra incelemeye alınır.

Dikkat edilmesi gerekenler

Rahim ağzı ve rahim boşluğundan ayrı örnekler alınması en önemli ayrıntılardan biridir. Kanserin ilerlemesinde doğru tedavi yöntemlerini uygulanması için bilgi veren bu test Avrupa’da uzmanlar tarafından jinekoloji muayenelerinde neredeyse zorunlu hale getirilmiştir. Smear testi ayrıca kanser tedavisi sonrası da nüksetme ihtimallerine karşı bilgi vermekte önemli bir yere sahiptir. Smear testi taramasından tüm kadınların geçmesi gerektiği söylenebilir. Ancak daha önce kanser atlatmış ve kanser riski yüksek kişilerin diğer kadınlara oranla aynı sayıda taramadan geçmesinin doğru olduğu söylenemez. Genel olarak ise yaş sınırlaması yoktur. Cinsel hayatın başladığı andan itibaren simir taraması yapılmalıdır. Az önce belirttiğimiz gibi kanser riski taşıyan kişilerde simir taraması daha önemli bir yere sahiptir. Bu kişiler;

• Sigara kullananlar
• Poligamik (çok eşli) kadınlar, VEYA partnerleri çok eşli olan kadınlar
• İlk cinsel tecrübesini genç yaşlarda yaşayanlar
• Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu taşıyanlar
• Doğum kontrol hapı kullananlardır

Gebelikte Smear Testi

Özel Meltem Hastanesi kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından önerilen; hamile kalmaya karar verdikten sonra genel bir taramadan geçmek ve bu zaman dilimi içerisinde smear testi yaptırmaktır. Tabi bu durum her zaman mümkün olmayabilir. Bu anda ise smear testinizi en son ne zaman yaptırdığınız önemlidir. Buna göre doktorunuz tarafından belirlenecek PAP Smear testi yaptırmanızda herhangi bir sorun yoktur.

Smear Testi