Uyumamıza Engel Olan Nedenler

Uyutmayan Bazı Alışkanlıklar

Yapılan araştırmalara göre hayatınızda sahip olduğunuz bazı alışkanlıklar bile uykuya dalmanızı zorlaştırabilmektedir. Sağlıklı olarak gördüğünüz alışkanlıklar bile uykunuzu alt üst etmeye yetebilecektir.

Düzensiz Beslenme: Haftanın bir kaç günü düzensiz bir şekilde gece geç saatlerde yemek tüketilmesi araştırmalara göre uykunuzu olumsuz şekilde etkilemektedir.

Ağızdaki Nane Ferhalığı: Yatmadan önce dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir. Çünkü uyuduğumuzda ağzı temizleyen tükürük bezleri çalışmadığından yatmadan önce fırçalamak diş ve ağız sağlığı için önemlidir. Ancak genelde diş macunlarında bulunan nane aroması beyni uyandırıyor ve daha canlı kalmasını sağlayarak uykuya dalmada zorluk geçmemizi sağlıyor. Bu nedenle en azından geceleri dişlerinizi fırçalarken değişik bir aromaları macun seçilmelidir.

Limon: Yemekten önce çayla birlikte yada tek başına tüketilen limonda insanın daha enerjik olmasını sağlayarak uymayı engellemektedir. Bu nedenle limonu çayınızla birlikte ya da tek başına sabahları tüketin

Soğuk Su İle Yüz Yıkama: Soğuk su ile yüz yıkamak gözenekleri sıkılaştırmaktadır. Sabahları yüzünüzü soğuk su ile yıkayın çünkü soğuk su uykunuzun kaçmasına yardımcı olmaktadır. Gece yatarken uykunuzun kaçmaması için yüzünüzü sıcak su ile yıkayın.

Vücut sıcaklığı: Yatarken kalın giyinmek ya da kat kat yorgan almak vücut sıcaklığınızı arttırır ve buna bağlı olarak uykunuzu engelleyecektir. Rahat bir uyku için vücut sıcaklığınız normalden biraz az olması gerekmektedir.