Anason Çekirdeği Çayı

Anason Çekirdeği (Pimpinella anisum) Nedir

Mide ve bağırsak bölgedeki aşırı mukus kaldırır. Beyin gelişiminde oldukça etkilidir. Soğuk algınlığı, grip, öksürük, bronşit, sinüzit, gaz, kolik gibi hastalıklara karşı da kullanılır. Ayrıca gerginlik, laktasyon (gebelik), göz parlatıcı ve taze bir nefes etkiside gösterir. Anason Çekirdeği ve balgam,sert ve kuru öksürük için kullanılır ve sonucunda bu hastalıkları keser ve çok yararlıdır.

Ezilmiş Anason Çekirdeği tohumları bir su bardağı içerisine 3 çay kaşığı atılarak kaynamış su eklenir, 20 dakika demlendikten sonra hazır hale gelir. Bu çay karışımı anne sütünün verdiği faydalar kadar varlık gösterebilmektedir. Tohumları füme renginde olup öksürük şurupları formüllerinde de kullanılmaktadır. Aynı zamanda, gaz ve kolik tedavisinde gaz giderici olarak da kullanılmaktadır. Tüm bağırsaklardaki krampları azaltmakla birlikte müshil etkisi de göstermektedir.

Öksürüğe Bire Bir

1 Litre kaynar suyun içerisine 7 çay kaşığı Anason Çekirdeği tohumu ekleyin daha sonra suyun altına çökecek olan tohumların bir müddet demlenmesini bekleyin demlendikten sonra süzün, süzülen anason çayına 4 çay kaşığı bal ile tatlandırın daha sonra bu karışımı öksürükleri rahatlatmak adını hergün bir bardak için

anason cayi