Aşırı Acıkanlar için ‘Bulgur Pilavı’

Aşırı Acıkanlar için “Bulgur Pilavı”

11 ayın sultanı Ramazan ayına sayılı günler kala, uzmanlar bu sıcak yaz günlerinden oruç tutacak olan vatandaşlarımızı yenilecek besinler konusunda bilgilendirdi. Oruç tutma süresinin yaklaşık 16-17 saat sürecek günlerde gece sahurda tüketeceğimiz besinler çok önemli. Özellikle hamur işleri, tatlılar, kırmızı et, ekmek, pilav ve makarna tüketiminin fazla olması bizi gün içerisinde daha dirençli tutmaktadır. Sağlıklı ve besleyici yiyecekler yiyerek dengeli beslenmemiz çok önemli. Ramazan ayında bireylerin yaş, cinsiyet ve fiziksel boyutlarına göre günlük enerji, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ihtiyaçlarını karşılamaları içi doğru gıdalar tüketmeleri çok önemli.

Bu yıl Ramazan ayının sıcak yaz günlerine gelmesi sebebi ile oruç tutanların sahurda tüketecekleri yiyecekler ile sağlıklarına dikkat etmeleri gerekir. Oruç tutanların iftar ve sahur menüleri konusunda daha dikkatli olmaları gerekiyor. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak insan vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Sıcaklık nedeniyle terleme sonucu artan sıvı kaybı ile yeterince sıvı alınmazsa su ve mineral kaybı sorunu bayılma hissi,baş dönmesi, mide bulantısı gibi sağlık problemleri görülebilmektedir. Su yaşamımız için çok önemlidir. Vücuttaki su oranı yeterli düzeyde olmadığı zaman vücut dengesi tamamen bozulur ve tipik bazı rahatsızlıklar görülebiliyor. Günde ortalama tüketmemiz geren su miktarı 2-2,5 litredir. Ramazan ayında ise sıvı ihtiyacını karşılamak için sahurda tüketilen su vücuda yeterli olmayacaktır. Mümkün olursa gün online casino australia içerisindeki sıvı dengemizi sağlamak için sahurda ayran, taze sıkılmış meyve suları, soda, sebze suları da tüketmemiz gerekiyor.

Gün içerisinde aşırı acıkma problemi yaşayan insanların midenin boşalma süresini uzatmak için tüketebilecekleri en doğru gıdalar mercimek ve bulgur pilavıdır. Aşırı yağlı, tuzlu ve ağır unlu gıdalardan uzak durulması gerekir. Eğer ağır ve yağlı yemekler yediğimizde, gece uyurken metabolizmamızın yavaşlaması nedeniyle kilo alma riski ortaya çıkacaktır. O nedenle yağlı ve ağır yemeklerden vücut sağlımız için uzak durmamız gerekir.

Bulgurun Besleyici Özellikleri

Bulgur“da bulunan B1 vitaminleri, sinir ve sindirim sisteminin çalışmasında önemli rol oynamaktadır. Oldukça doyurucu ve besleyici bir öğün olarak öne çıkmaktadır. Kolesterol içermediği için kolesterol problemi olanlar rahatlıkla tüketebilir. Karbonhidrat değeri düşük olduğu için vücutta yağ oluşturmaz. Ayrıca bulgur protein açısından yüksek bir besindir.

Uzmanlar oruç tutacak olanların mutlaka sahura kalkılması konusunda uyarıyor. Sahura kalkılmaması yada sahurda sadece su içilmesinin oldukça zararlı olduğu söylenmektedir. Kan şekerinin daha erken düşmesine neden olarak günümüzün verimsiz geçmesine neden olur.