Avokadoyu Salata ile Tüketin

Avokado Nasıl Yenmelidir

Bu bitkiyi tüketmenin en iyi yolu, salata yapmaktır. Çeşitli sebzeler ile birlikte Avokado çok faydalı bir besin olmaktadır. Avokado ve sebze salatası kombinasyonları sonsuz sayıda vardır. Ekmek üzerine yayma ile birlikte hamur yapılıp da yiyebilirsiniz.

Avokado Bitkisi

Avokado meyve kozalaklı ağaçlarda yetişir. Bu genellikle tropikal bölgelerde görülmektedir. Meksika , Orta Amerika ve Güney Amerika bölgesinde yetiştirilmektedir. Buralarda avokadonun farklı türleri yetişmektedir, bu da gittikçe daha fazla yaygınlık göstermektedir. Bu bitki ağacının yaprakları parlak ve koyu yeşildir. Bu ağaç Ocak ile Mart aylarında çiçeklerin açmaya başlar. Meyveleri ise yeşil ve armut şeklindedir. İyi geliştiği taktirde meyve ağırlığı 2 kg kadar çıkabilmektedir.

Faydaları Saymakla Bitmez

Besleyici bir besin kaynağı olan bu bitki bakır, potasyum, kalsiyum ve magnezyum bakımından oldukça zengin ve faydalıdır. Sadece biraz sodyum içerir. Ayrıca, özellikle B kompleks vitaminleri , pantenon asit , riboflavin ve niasin gibi vitaminler içerir.  Avokado içeriği C ve E vitamini bakımından da önemlidir. Aynı zamanda, beta-karoten içerir.

Avokadonun sağlık üzerinde birçok faydaları vardır. Bu kolesterolü düşürerek iyi bir yağ asidi içerir. Bu yağ asitleri vücut sistemi için iyi bir destek sağlamaktadır. Ayrıca kan basıncını düzenleye bilmekle birlikte potasyum ihtiyacını da kolaylaştırmaktadır. Bu bitki sayesinde olağanüstü bir antioksidan ihtiyacımız karşılanmaktadır. İçeriğinde bulundurduğu yağlarda oldukça faydalıdır. Çeşitli kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır. Avokado yağları cilde canlılık katmakla bilikte gençleştirici özellikte vermektedir.