Çörek Otu Bitkisi

Çörek Otu Bitkisi Nedir

Küçük hindistan cevizi olarak da bilinen çörek otu bitkisi Asya kıtalarına özgü yıllık küçük bir bitki çeşididir. Nadiren de olmak üzere Güney Avrupa kesimlerinde de yetişebilen çörek otu bitkisinin diğer kısımları dünyanın bazı yerlerinde bulunabilmektedir. Özellikle Romalılar tarafından yemeklik olarak kullanılan bu değerli bitki Roman kişnişi olarak da telaffuz edilmektedir. Çörek otu bitkisi sert bir yapıya sahiptir. Ayrık bir şekilde büyüyen dalları dik ve tanelidir. Yapraklarının dipleri gri ile yeşil karışımı, çiçeklerinin uç kısımları da gri ve mavi karışımı şeklindedir. Hint cevizine benzer hoş bir kokusu bulanmakta ve keskin baharatlı bir tadı bulunmaktadır.

Çörek otu bitkisi sıcak topraklar yetişmekte ve ilkbahar başlarında tohumlarını vermektedir. Özel olarak büyük bakımlar istemeyen bu bitki ihtiyaçlarını sıcak topraklardan karşılayarak kendi başına yetişmektedir. İlkbaharın gelmesi ile gelişim gösteren tohumların ay aylarının ortalarında tamamen olgunlaşmaktadır. Kolay bir şekilde övülerek temizlenebilmektedir. Toplandıktan sonra kuru ve serin bir yerde muhafaza edilerek kurutulmaya bırakılır.

Dünya genelinde yaygın olarak en fazla yemeklere lezzet vermek amaçlı baharat olarak kullanılmaktadır. Bereketli bir besin kaynağı olarak da adlandırılan çörek otu bitkisi ekmeklerde, hamur işlerinde, keklerde ve şekerlemelerde ilave olarak çörek otu kullanılmaktadır. Hindistan’da, aynı zamanda haşaratlardan uzak tutmak için, çamaşırlarının arasına çörek otu koyarlardı. Ve oranın yerli doktorları, çörek otunu tıbbi olarak, karın gazı giderici, hazımsızlık ve bağırsak hastalıkları tedavisinde kullanırlar.

Çörek Otu Bitkisi Etkileri

  • Karaciğerde oluşabilecek tahriplerden ve karaciğer kanserinden koruma etkisi bulunmaktadır.
  • Kolon kanserinden korumada oldukça etkilidir.
  • Meme kanseri, şeker hastalığı ve alerjik hastalıkları bulunan kişilere önerilir.
  • İshal ve nefes darlığı tedavilerinde aktif olarak kullanılır.
  • Mide ve böbrek hastalıklarının oluşumunu engelleyerek koruyucu etki gösterir.
  • Kalp ve Damar hastalıklarının ve tıkanmalarının ortadan kalkmasını sağlar.
  • Antioksidan, Kolesterol ve Tansiyon yüksekliğinde kullanılır.
  • Ayak ve bacaklarda meydana gelen mantarların ve romatizma hastalıklarının ağrılarının azalmasını sağlar.
  • Kanı sulandırma etkisi de göstermektedir.
Çörek Otu
Çörek Otu nedir
çörek otu bitkisi, çörek otu, çörekotu bitkisi