Kemik Erimesi

Kemik Erimesi Nedir

Kemik erimesi diğer bir adı ile osteoporoz olarak da bilinmektedir. Kemik erimesi kemiklerin kendi içlerinde sağlam ve dayanaklı olmasını destekleyen vitamin, mineral ve kalsiyum eksikliğinden dolayı zayıf, güçsüz ve kırılgan bir yapıya sahip olması sonucu meydana gelmektedir. Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre kemik erimesi erkeklere oranda daha sık kadınlarda meydana gelmektedir. Bu oran erkeklerde yüzde 25 iken kadınlarda yüzde 80’lere kadar ulaşabilmektedir.

Kemiklerin gelişim sırasında meydana gelen kemik kütlesi oranı erkeklerde daha fazla meydana geldiğinde iskelet yapıları kadınlara oranla daha sağlam ve güçlüdür.

Kemik erimesi hastalığı kendisini bel ve sırtlarda oluşan ağrılar, omurgalarda kırıklar, boyda ve kiloda azalmalar, el bileklerinin güçsüzleşmesi, kaburga ve kalça kemiklerinde kırklar meydana gelmesi, sırt ve omuzların kamburlaşması gibi olumsuzlukların meydana gelmesi sonucu kendisini göstermektedir.

Kemik Erimesine Ne İyi Gelir

Kemik erimesine bitkisel olarak en iyi domates faydalı olmaktadır. Domatesin kemik erimelerinde en etkili besinlerden birisi olduğunu biliyormuydunuz? Domatesin içeriğinde bulunan fitokimyasal ve likopen adlı maddeler sebebi ile kemik erimesinin önlenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Yapılan çalışmalar neticesinde menopoz dönemine giren kadınların bu dönemin sonraki evresinde genellikle kemik erimesi hastalığına yakalanmaktadırlar. Bu dönemlerdeki kadınlara bu tür olumsuzlukların önüne geçebilmek adına 4 ay boyunca günde 2 bardak domates suyu içilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun sonucunda ise kadınlarda büyük oranlarda kemik erimesinin azaldığı görülmüştür. Bir başka çalışmada ise menopoz sonrası dönemdeki 23 kadına 4 hafta boyunca likopenin yasaklı olduğu diyet uygulanmış ve sonucunda kadınların kemiklerinde oksidatif stresin arttığı ve kemik dokularında negatif yönde değişimlerin olduğu gözlemlenmiştir.

Domates bu özelliğini en fazla içeriğinde barındırdığı likopen’den almaktadır. Likopen maddesi kemiklerdeki oksidatif stresi azaltarak kemik erimesinin oluşumunu engellemektedir. Bu etkiyi domates haricinde en fazla sarı ve kırmızı turp’da göstermektedir. Ayrıca karpuz, guava ve greyfurtta likopen maddesi bulundurmasından dolayı bu etkiyi göstermektedir. Bu veriler ışığında zaten sevilerek tüketilen domates ve domatesten yapılmış salça gibi ürünleri özellikle kemik erimesi sorunu olanların ve bu riski taşıyanların bolca tüketmesinde fayda olacaktır.