Baldıran Otu

Baldıran (Ağuotu)

Baldıran diğer bir adı ile ağuotu olarak da bilinmektedir. Maydanozgiller familyasından olan bu bitki çeşidi genellikle gölgelik ve rutubetli yerlerde yetişmektedir. Ağuotu bitkisi 1 ile 2 metre boylarında kalın gövdeli zehirli bir bitki çeşididir. Saplarının alt kısmı eflatun ile kırmızı arası bir renktedir. Büyük yaprakları ve küçük çiçekleriyle gelişim gösteren bu bitki yol ve tarla kenarlarında sıklıkla görülmektedir. Haziran aylarında beyaz çiçekler açmaya başlayan baldıran otu kötü koku yaymaktadır. Ağuotu bitkisi şekil olarak maydanoza benzemektedir. Özellikle dişçilikte ve tıp alanında kullanımı yaygındır. Büyük baldıran ve küçük baldıran olmak üzere 2 çeşit ağuotu vardır. Baldıran otunun zehirli olması kullanım alanlarını büyük ölçüde kısıtlamaktadır. Ama uygun miktarda ve kontrollü kullanıldığı takdirde zararlı olan baldıran otu yararlı bir hale gelebilmektedir. 6 gram bu otun yaprağın tüketilmesi insanı öldürücü etki gösterdiği söylenmektedir.

Baldıran Otunun Faydaları

  • Ağuotu ağrı kesici ve spam giderici etki gösterir.
  • Tetanos ile epilepsi hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
  • Nefes darlığı, sarada ve boğmacada kullanılır.
  • Siyatik hastalıklarında gerektiğinde kullanılır.
  • Sinir yatıştırır. Nevraljide, beyin ve omurilik hastalıklarında kullanılır. Özellikle beyin kanamsı ve yarı felç durumlarında kullanılır.
  • Baldıran otu aynı zamanda, böbrek, kum taşı, iltihapta, ürede, dalak ve karaciğer büyümesi gibi hastalıklarda da kullanılır.

 

baldıran otu, baldıran otunun faydaları, Baldıran, baldıran otu nedir, baldıran otu faydaları, baldirqan, baldirqan otu, baldıran otu resmi, baldiran bitkisi, baldrqan nakimi xeyri