Hafıza Kuvvetlendirici Şifalı Bitkiler

Hafıza Kuvvetlendirici Şifalı Bitkiler

Modern dünyada insanların en sık karşılaştığı sorunların arasında yer alan unutkanlık, yoğun iş temposu ve yorucu şehir hayatı ile ilintili olduğu gibi beslenme alışkanlıkları ile de doğrudan ilişkilidir. Vücudun yeterli protein, vitamin ve yağ alamaması durumunda, unutkanlık ve hafıza sorunu yaşanmaktadır. Güçlü bir hafızaya sahip olabilmek için tüketilmesi gereken besinleri kullanarak, unutkanlığın önüne geçmek ise mümkündür.

Hafıza Kuvvetlendirici Bitkiler

Zerdeçal: Zencefilgiller türünden bir bitki olan zerdeçal, daha çok baharat olarak kullanılmaktadır. Osmanlı Mutfağında da çok sık kullanılan bu bitki, iyi bir antioksidan olduğu gibi, kanser hastalığına da iyi gelir. Ancak zerdeçalın faydaları arasında en önemlisi hafızayı kuvvetlendirici bitkiler arasında yer almasıdır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda, zerdeçalın Alzheimer riskini %30 oranında azalttığı kanıtlanmıştır. Yemeklere tat katan bu bitkinin baharat olarak kullanılması, lezzetli yiyecekler yarattığı gibi, hafızayı da belirgin oranda arttırarak, unutkanlık sorununun önüne geçer.

Ceviz: İçerdiği yağlar sebebiyle, orantılı şekilde tüketilmesi durumunda birçok hastalığa iyi gelen ceviz hafızayı güçlendirici etkiye sahiptir. Zihnin daha hızlı çalışmasını da sağlayan bu besin, unutkanlığın azalmasına ve konsantrasyonun artmasına yardımcı olur.

Karanfil: Kalp çarpıntısına ve dişlere iyi gelen özelliği ile bilinen karanfil, çay gibi demlenerek içildiğinde hafıza üzerinde olumlu etkiler sağlıyor. Unutkanlığın azalmasına yardımcı olan bitkiler arasında bulunan karanfil, öğrenilen bilgilerin zihinde daha uzun süre muhafaza edilebilmesini sağlıyor. Haftada iki ya da üç gün, karanfil çayı içmek, unutkanlığı azalttığı gibi, sağlık açısından da önemli bir etki yaratıyor.

Alıç Yaprağı: Nadir bulunan bir bitki olan alıç yaprağı, unutkanlığı azaltan bitkiler arasında yer alır. Kaynatılarak içilebilen bu bitki, damar tıkanıklıklarını engellediği gibi, beyne giden kan oranını da arttırdığından, hafızayı güçlendirici etki yapar. En şifalı bitkiler arasında yer alan ve az bulunan bir tür olan alıç yaprağı, kurutulduktan sonra, su ile kaynatılarak içilebilir.

Güçlü bir hafızaya sahip olabilmek ve Alzheimer riskini azaltabilmek için hafıza güçlendirici bitki ya da sebzeleri tüketmek oldukça etkilidir. Doğal yollar ile unutkanlığı azaltmanın en etkili yöntemi olan şifalı bitkiler, yalnızca hafıza açısından değil, vücudun sağlığı açısından da büyük önem taşımaktadır.