Kavun ( kavun , kavun , tatlı ve sulu kavun )

kabak kabak , kabak , salatalık ve kabak içerir ve akrabaları gibi , kavun sonunda bir asma olarak zemin yüzeyinde büyümeye ve etkili tozlaşma için bal arıları gerektiren büyük Kabakgiller aile içinde bir üyesidir. Kavun Hindistan ya da eski Pers ya da Afrika kökenli olduğu düşünülmektedir .

Kavun Bu omega 3 ve omega 6 yağ asitleri ve fitosteroller içerir ( 100g meyve 34 kalori vardır ) kalori çok düşüktür . Kavun poli – fenolik bitkisel kaynaklı bileşikler çok zengindir. Bu mükemmel bir A vitamini kaynağı , ( BKİ 100g provides112 % ) meyveler arasında en yüksek biridir . Bu, aynı zamanda vitamin B3 niasin, B5 vitamini pantotenik asit, C vitamini , K vitamini, kolin, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, demir , çinko, bakır , selenyum, sodiumand florür içerir. Aynı zamanda beta – karoten , lutein , zeaksantin ve kriptoksantin gibi antioksidan flavonoidler bakımından çok zengindir . 100gpotasyum 267mg elektrolit içerir.

Kavun , sağlıklı mukus membranlar ve cilt bakımı akciğer , ağız boşluğu kolon , prostat , meme , endometrium , akciğer ve pankreas kanser türlerine karşı korur , iyi bir görüş enfeksiyon ajanlarına karşı direnç geliştirmek ve zararlı oksijen serbest radikalleri temizlemek yardımcı olabilir , ilgili yaş gözleri korumak yaşlılarda makula dejenerasyonu hastalığı , kontrol kalp hızı ve inme ve koroner kalp hastalıklarına karşı kan basıncı sunan koruma yardımcı olur.