Obezite ile Mücadele

Obezite ile Mücadele

Obezite (aşırı şişmanlık), gelişmiş ülkelerde olduğu gibi gelişmekte olan ülkelerde de hızla yaygınlaşan en büyük sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Kısa tabiriyle, bedendeki yağ kütlesi oranının, yağsız olan kütleye göre çok daha fazla olmasıdır. Sağlıksız beslenme ve hareketsizlik ile genetik nedenler dolayısıyla ortaya çıkan bu hastalığın çözümü çok aşamalı olduğu gibi, bu hastalıktan korunmak için sağlıklı beslenmek ve düzenli olarak spor yapmak son derece önemlidir.

Obeziteden Korunmak için Nasıl Beslenmeli?

Obezite (aşırı şişmanlık) sorunundan korunmak için sağlıklı, düzenli ve yeterli şekilde beslenilmelidir. Aşırı karbonhidrat tüketimi, vücutta yağ birikimine neden olduğu gibi; yağlı yiyecekler ve bunların tüketim şekli de obezite ile mücadele için büyük önem taşır. Sebze ağırlıklı beslenen insanlarda obezite rahatsızlığına daha az rastlandığı gibi; çok sık fast-food tüketen insanlarda, obeziteye daha sık rastlanır. Vücudun yetersiz şekilde beslenmesi sonucunda, aşırı miktarda yağ oranının artması, hızlı bir şekilde şişmanlamaya neden olacağından, dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat edilmelidir. Protein, karbonhidrat ve yağ tüketiminin düzenli ve orantılı şekilde gerçekleşmesi son derece önemlidir. Bu nedenle uzmanlar, obeziteden korunmak için tüm besin maddelerinin orantılı miktarda tüketilmesini ve günde 3 ya da 5 öğün beslenmeyi tavsiye etmektedir.

Obeziteye Karşı Spor

Obezite ile mücadele için, düzenli olarak spor yapılması şarttır. Vücuttaki sistemlerin düzenlenmesini sağlayan ve yağ yakımını arttıran spor, düzenli olarak yapıldığında, obeziye karşı büyük koruma sağlamaktadır. Yürüyüş, takım sporları, koşu ya da bireysel sporlar, obezite karşısındaki en etkili olan spor türleridir.

Obezitenin Neden Olduğu Hastalıklar

Başta şeker (diyabet) hastalığı olmak üzere, yüksek tansiyon, kemik ve kas erimesi, kolesterol ve kalp hastalıkları başta olmak üzere, birçok sağlık sorununun en temel etkenlerinden biri olan obeziteye (aşırı şişmanlık) karşısında önlem almak, diğer sağlık problemlerinin de önüne geçecektir. Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan aşırı şişmanlık sorununa karşı önlem almak ve düzenli beslenme programı yaparak, aşırı kilolardan korunmak son derece önemlidir. Kalp hastalıkları ve damar tıkanıklığına yol açarak, ani ölüme sebep olabilen obeziteden korunmak için, spor yapmanın da büyük önem taşıdığı unutulmamalı ve hareket devamlılığına önem verilmelidir.