Spirulina nedir? Faydaları nedir?

Son zamanlarda spirulina diye bir bitki dilden dile dolaşıyor. Bende araştırma gereği duydum ve deneyerek sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle bilmemiz gereken, spirulina bir yosun türüdür. Mavi ve yeşil alglerden oluşur ve mikroskobik bir türdür. Günümüzde patlama yapan bu bitkinin geçmişi 1500’lü yıllarda yaşayan Aztekler tarafından kullanılan bir bitki olduğu yönünde bilgiler yer alıyor. Hatta Azteklerden kalan tarihi eserlere bakıldığında spirulina toplaya kadınları görmek mümkün.

2000’li yıllarla birlikte Birleşmiş Milletler ve Dünya Tarım Örgütleri tarafında bu besinin hem çocuklar hem de yetişkinler için çok faydalı olduğu kabul edilmiş. Amerika, Japonya, İsrail, Tayvan, Tayland gibi ülkelerde üretilen spirulina’nın üretimi ülkemizde başarılmış. Nedir ki bu başarı demeyin; örneğin İsrail sıcak iklimine rağmen bunu başaramamış!
Spirulinanın ortalama büyüme sıcaklığı 35-37ºC arası olan mikro alg türüdür. Amerika ve Afrika’daki bikarbonat içeriği yüksek alkali göllerde rastlanır. Özellikle sığ göllerde ürer. Sera tipi üretimde besin tuzları kullanılır. Bir çark yardımıyla sürekli devir daim edilirse hücrelerin ışıktan maksimum şekilde yararlanması ve besin tuzlarının homojen dağılımı sağlanır. Kültürler, önceden belirlenen yoğunluğa ulaştığında süzülür ve kurutma odasına alınırlar. Ürün burada, hücre içinde bulunan protein, pigment ve minerallerin zarar görmemesi için en kısa sürede ve uygun sıcaklıkta kurutulur.

Spirulina basit bir su yosunu görüntüsünde olmasına rağmen doğanın en zengin biyolojik değerde bitkisel proteine sahip besindir. %65 protein içerir ki bu rakam en yakın rakibi olan soya fasulyesinin yaklaşık 2 katıdır. Dünyanın en zengin organik demir oranına sahip olan spirulina ıspanaktan 58, dana ciğerinden 28 kat daha fazla demir içerir. B-12 vitamini yönünden doğada en zengin bitkidir. Dana ciğerine göre 2-6 kat fazla B-12 vitamin içerir. B-12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin yapımında ve sinir sistemi fonksiyonları için gereklidir. Ve bu vitamini doğal yoldan karşılamak için spirulina kullanmanızı tavsiye ederim.

Antioksidan yönünden de zengin bir bitki olan spurilina, çinko, magnezyum ve bakır gibi mineraller ile aminoasitlerden methionine ve süper antioksidan olan beta karoten, E vitamini, vitamin B-1, B-5 ve B-6 ayrıca selenyum içerir.

E vitamini yönünden zengin yapıya sahip olan spirulina buğdaydan 3 kat daha fazla E vitamini sahibidir. Ayrıca Gamma Linoleik Asit (GLA) bakımından zengin olarak bilinen çuha çiçeğinden 3 kat daha fazla GLA içerir. GLA yağ birikintilerinin çözülmesini sağladığı için kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde rol oynar ve kötü kolestrolü düşürür.

Sütten daha fazla kalsiyum içerir. Bilindiği gibi kalsiyum kemikler ve nöral iletim için gereklidir.

Ayrıca ABD Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI) spirulina’daki sulfolipitlerin HIV (AIDS) e karşı dikkat çekici ölçüde aktif olduklarını, düzenli dozlarda alınmasının anti-viral faaliyetleri hızlandırdığını, bağışıklık sistemini teşvik ettiğini, böbrek toksisitesini ve radyasyon kaynaklı hastalıkların şiddetini azalttığını belirlemiştir.

Rahatlıkla sindirilebilen Spirulina, gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıklarında destek tedavi olarak öneriliyor. Mide ameliyatları sonrası hastalara ilk besin olarak Spirulina verilmesi halinde ameliyat komplikasyonlarının en aza indirgendiği de belirlenmiş. Spirulina ilaç olmadığı için kullanımda bir üst sınır yok, çünkü o bir besin maddesi, istediğin kadar tüketebiliyorsun.

Yosun, bazı zehirlenmelerde de etkili. Özellikle radyasyon düzeyini düşürücü etkisi, bilim adamlarına cazip geliyor. Çernobil kazası sonucu yüksek radyasyon almış çocuklar üzerinde yapılan deneylerde başarılı sonuçlar elde edilmiş. Bu yosunla beslenen çocuklarda radyasyonun diğerlerinden daha çok düştüğü saptanmış.

Yosun, krem, maske, sabun, şampuan ve cilt renklendirici ürünlerde kullanılabiliyor. Araştırmalar, yosunun cilt metabolizmasını desteklediğini ve keratin oluşumunu önlediğini gösteriyor. Cilt yanıklarında da tedavi edici etkiye sahip.

Spirulina düzenli kullanıldığında ağız ve vücut kokularını da yok ediyor.

Doğal yeşil rengi gıda boyası olarak kullanılıyor. Elde edilen gıda boyası, hem besleyici hem de zararlı değil.

Yosun, ilaç yapımında da kullanılıyor. Bazen direkt bazen de içeriğinden ekstrakte edilen karoten, fikosiyanin, ksantofil, linoleik asit gibi maddeler ilaçlara katılıyor.

Yosunların bir özelliği de besin olarak suda bulunan nitrat, fosfat, amonyum gibi tuzları bünyelerine alarak organik hale dönüştürmeleri. Spirulina ile atık sular temizlenebiliyor. Özellikle atık suların temizlenmesini sağlama özelliği ile bulunmaz doğal bir özelliğe sahip.

Bunun yanı sıra kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik ediyor. Bu nedenle kansızlık sorunu olanlar için de muhteşem bir kaynak spirulina. Ayrıca yine içinde bulunan alfalinolenik asit sayesinde kolestrolün seviyesini düzenlemek, kan basıncını ayarlamak, hücre yenilenmesini sağlamak ve dinamizm kazandırmak gibi görevleri de başarıyla yerine getiriyor.

spirulina faydaları, spirulina nedir, spirulina, spirulina nedir faydaları, spirulina yosunu faydaları