Protein İhtiyacınızı Mantardan Karşılayın

Protein İhtiyacınızı Mantardan Karşılayın

Yüzlerce yıldır bir çok medeniyet tarafından kullanılan bir gıdadır ‘Mantar‘. Dünyanın her yerinde farklı türlerde, zehirli ve zehirsiz olarak yetişen bir besin kaynağıdır. Fazla nemli yerlerde daha çokturlar. Şimdiye kadar küf, Pas , maya , şapkalı , puf  ve kültür mantarı gibi çeşitli isimlerle anılmıştır. Yer yüzünde şuana kadar 69.000 kadar mantar türü olup, doğru ve sağlıklı olanlar tüketildiğinde insan sağlığı için çok faydalı bir gıdadır.

Mantarın Faydaları..

Besin değeri oldukça yüksek bir doğa harikasıdır. Özellikle protein ve demir açısından oldukça zengin olan mantar, bunların dışında A, B, D, P ve K vitaminlerine de bünyesinde barındırır. Potasyum, fosfor ve bakım mineralleri bulundurmasından dolayı bir çok hastalığa karşı iyi gelmektedir. Yüksek protein değeri içerdiğinden ete karşı iyi bir alternatiftir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücut direncini arttır. Öğrenme yeteneğini arttır. Bol miktar demir minareli içerdiğinden özellikle kansızlık problemi yaşayanların tüketmesi gereken bir besin kaynağıdır. Kandaki kolesterol oranını düşürdüğü için kalp ve damar hastalıklarına karşı savunma oluşturur.

Zehirli olanları öldürebilir

Mantar, diyetisyenler tarafından sürekli tercih edilen bir gıda olmuştur. Protein değeri yüksek bir besin olmakla birlikte, yağ oranı oldukça düşük olan mantar, özellikle diyetlerde sıklıkla kullanılır. Sağlıklı bir yaşam için oldukça lezzetli ve besleyici bir besin kaynağıdır. Ancak zehirli olan bir çok tür olduğu için gelişi güzel çevremizde yetişen mantarları bilinçsizce tüketmek oldukça yanlıştır. Mantarlar uzmanlar tarafından toplanması ve uygun koşullarda tüketilmesi çok önemlidir. Zehirli olan mantarlar, yiyen kişiyi öldürebilecek kadar tehlikelidir. Güçlü zehire sahip olanları, vücutta kalıcı hastalıkların oluşmasına neden olabilmektedir. O yüzden mantar satın alırken manavlarda ve süpermarketlerden almamız oldukça önemlidir. Ormanlık alanlarda ve bahçelerinizde yetişen mantarları ise sorgulamadan tüketmek yerine, mutlaka uzman birine göstermelisiniz. Genelde kültür mantarı tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

mantar besin değeri, mantarın besin değeri, mantar protein, mantar protein değeri, mantardaki protein, mantardaki protein miktarı, mantarın protein değeri, mantarda protein, mantar besin degerleri, mantarın besin değeri var mı