Aşırı Tuz Kullanımı Hipertansiyonu Beraberinde Getiriyor

Aşırı Tuz Kullanımı Hipertansiyonu Beraberinde Getiriyor

Tuz insan vücudunun fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gerekli bir besin maddesidir. Vücudumuzda protein, yağ, karbonhidratlar ve su ile birlikte, kalsiyum, fosfor, sodyum, klorür, potasyum, kükürt, magnezyum gibi iyonlar bulunur. Bunlardan sodyum, klorür, potasyum ve kalsiyum iyonları vücudun elektrolit dengesini sağlar. Bu iyonların insan vücudunda belirli bir değerden az veya fazla olması elektrolit dengesini bozacağından vücutta bir takım rahatsızlıklara neden olmaktadır. Vücudumuz için gerekli olan bu iyonların bazılarını tuz içerisinde bulmak mümkündür. Tuz vücudumuz için gerekli bir ihtiyaç kaynağı olsa da fazla kullanımı bizleri ölüme kadar sürüklemektedir.

Ancak aşırı tuz kullanmak insan sağlığına zararları çok fazladır. Fazla tuz kullanmak özellikle hipertansiyon ve ölümcül kalp damar hastalıklarına yol açmaktadır. Tuz günlük yaşantımızda yemeklerde vazgeçemediğimiz bir maddedir. Uzmanlar günlük 10 gram tuz tüketmenin, vücuttaki tuz dengesini sağlamakta faydalı olabileceğini belirtti. Ancak yapılan araştırmalarda Avrupa’da günlük kişi başına 9 gram, Amerika’da ise 10 gram kullanılırken Türkiye’de ise bu rakam 18 gram dır. Oldukça fazla tuz tüketen bir millet olduğumuzdan, tuz yüzünden ortaya çıkan bir çok hastalığa yakalanmamız da mümkün oluyor.

Hipertansiyon’a karşı dikkat

Tuz kullanımının bu kadar fazla oluşu hipertansiyon hastalığını beraberinde getirmektedir.Toplumumuzdaki erişkin insanların yüzde %33’ünde hipertansiyon hastalığı bulunmaktadır. Hipertansiyon oranının bu kadar yüksek olmasında, aşırı tuz kullanımı başrol oynuyor. Bu orana dikkate aldığımızda ortaya çıkan sonuç, her 3 kişiden birinin hipertansiyon hastası olduğu görülüyor. Hipertansiyon basit olarak yüksek kan basıncı olarak adlandırılır. Kan basıncının yüksek olması nedeniyle hipertansiyon sorunu beraberinde, kalp ve böbrek hastalıklarını getirebiliyor. Aşırı tuz miktarının vücudumuzda olmasıyla, damar tıkanıklığından dolayı beyin damar tıkanıklığı, beyin kanaması ve felç olma riskleri ortaya çıkabiliyor.

Genel olarak fazla tuzun vücudumuzda gösterdiği zararlara baktığımızda işin ciddi boyutlarını görebiliyoruz. Tuz tüketimimiz eğer yüksek seviyelerde ise bu tarz hastalıklara karşı açık olmamız gerekir. Özellikle hipertansiyon, kalp damar hastalıkları ve böbrek yetmezliği ölüme kadar götürebilecek olan rahatsızlıklar, aşırı tuz kullanımından dolayı ortaya çıkabilmektedir.