Evde Yeşil Çay Nasıl Yapılır

Eğer evinizde doğal bir yeşil çay yapmak istiyorsanız bu yazımız size çok yardımcı olacaktır. Yeşil çayları yaparken taze bitki ve otlar seçilmelidir. Yararlı olan bu yeşil doğal çaylar evde yaptığımızda daha da yararlı olmaktadır. Her su bardağı yaklaşık 1 çay kaşığı yeşil çay koyulması tavsiye edilmektedir. Yapmanı gereken ilk şey bir fincanın içine sıcak su koyarak içmek istediğiniz yeşil çay yapraklarını ve köklerini bu çeşitliliğine göre değişmektedir. Küçük parçalara ayırarak sıcak suyun içerisine bırakın 5  10 dk demlenmesi beklenerek süzgeç yardımı ile yaprakların çıkarın ve tatlandırmak amaçlı şeker veya bal ekleyerek tüketebilirsiniz.

Yeşil Çay Bitkisi

Günümüzde yeşil çay tüm dünyada kullanılmaktadır. Bir süre önce genellikle Çin ve Japonya’da kullanılan yeşil çay çeşitleri günümüzde artık büyüdü ve birçok ülkede kullanılmaya başlandı. Başlangıcı uzun yıllar önce antik geçmişine dayanmaktadır. Bu da 4000 5000 yıla dayanmaktadır. Bugün bazı insanlar bu yeşil çay alışkanlığını kahve ile bir tutarak sürekli tüketmekte ve yararlarını büyük ölçüde hissetmektedir.

Yeşil Çay Faydaları

Son yıllarda , bilim adamları yeşil çay kullanımından ayrıntılı ve faydaları araştırmalar yapılmış ve bazı ilginç sonuçlar elde edilmiştir.

  • Kilo kaybı için yararlıdır. Bu sıcak çaylar insan vücudundaki yağları eritebilir.
  • İyi bir antioksidan olarak bilinen bu çay çeşitleri metabolizmayı güçlendirir ve aynı zamanda yaşlanma sürecini yavaşlatır.
  • Bir içecek düzenli olarak tüketildiğinde kalp hastalığı ve bazı kanser türleri yakalanma riski azaltmaktadır.
  • Kötü kolesterol gelince yeşil çay olumlu bir rol oynar, bu yüzden inme riskini azaltır .
  • Ruh hali geliştirir ve geri enerji verir . Bu kahve daha fazla kafein içerir. Yeşil çay doğal enerji içeceğidir .
  • Uykusuzluk muzdarip insanlar , kafein bir alerji sahip olanlar , yüksek tansiyon ,epilepsi ve anemik olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.
  • Çocuklar ve hamile kadınlar için tavsiye edilmez .

Diğer bitkiler ile birlikte formülize edilen yeşil çaylar daha faydalı hale gelmektedir. Bu etkileri sağlamakla birlikte bir çok hastalıklara da doğal olarak tedavi etkisi göstermektedir.