65 Yaşından Sonra Alzheimer’a Dikkat!

65 Yaşından Sonra Alzheimer”a Dikkat

Dünyada yirmi beş milyondan fazla Alzheimer hastası bulunmaktadır. İlerleyen yaşlarda bu hastalığa yakalananlar, hem kendi hayatlarını hemde kendilerine bakmakta olan kişilerin hayatını etkilemektedir. Alzhimer hastalığına her yıl 5 milyon kişinin daha eklendiği düşünülmektedir. Her yaşı ilerleyen birey bu hastalığa yakalanmaz, şayet önlem alınmadığı taktirde belirtilerine şahit olabiliriz. Hastalığa yakalanmamak için erken yaşta önlem almak oldukça önemlidir.

Alzheimer hastalığının nedenlerinin başında demansın yani unutkanlık gelmektedir. Unutkanlık durumu alzheimera yakalanan hastaların büyük bir çoğunluğunda gözükmektedir. 65 yaşından sonra bu hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Alzheimer hastalığının klinik özelliklerinin bilinmesi, hastalığı teşhis edilmede oldukça önemlidir. 65 yaşından sonra kendini gösteren bu hastalık, yaş ilerledikçe sinsi bir şekilde ilerleme gösterir. Bu hastalıkta ilerlemeler daha çok yeni öğrenilen bilgilerin unutulmasıyla baş gösterir. Alzheimer hastalığının belirtileri ise şunlardır;

  • Günlük yaşam hareketlerini belirleyici bellek kaybı
  • Planlama ve çözme kabiliyetinde azalma.
  • Ev yada işte yapılması gereken işleri yerine getirememe.
  • Yer ve zaman kavramlarının karışması.
  • Yeni öğrenilen Once you begin repaying your student loans, your scheduled payment amount determined by your repayment plan displays on your credit score ratings report. bilgileri çabuk unutma
  • Sözcük bulmada güçlük.
  • Algılama yeteneğinde azalma.
  • Duygu durum değişikliği ilerlemesi.

Ayrıca Alzheimer hastalığı yaşayan kişilerde yıkanma, giyinme ve yemek yeme gibi günlük aktivitelerini yapamama sıkıntısı yaşar. Kendisi bu ihtiyaçları gideremediği için, kendisine bakacak biri mutlaka olması gerekir. Hasta yatağa bağımlı hale gelir. Bu gibi hastaların ölüm nedenleri zatürre ve yatma esnasında oluşan yaralar nedeniyle olabiliyor.

 Alzheimer riskini azaltmak için..

Yaşlılarda alzheimer hastalığı riskini azaltmak için antioksidan özelliği gösteren E ve C vitamini kullanımı önemlidir. Ayrıca fizik egzersizlerinin beyin sağlığını olumlu etkilediği için sporla uğraşan kişilerin Alzheimera yakalanma riskleri azalmaktadır. Eğitim seviyesi yüksek olan kişilerde ise unutkanlık riskinin daha düşük olduğu saptanmıştır. Okuma, bulmaca çözme ve oyun oynama beyni uyarıcı etki gösterdiği için, hastalığa yakalanmamak için uygulanan yöntemlerdir. Çevremizde yaşlıların bulmaca çözme alışkanlıkları bir bakıma buradan gelmektedir.