Acı Bakla ( Yahudi Baklası )

Acı Bakla ( Yahudi Baklası )

Yahudi baklası ya da termiye olarak da adlandırılan acı bakla; 120 cm’ye kadar büyüyebilen ve salkım halinde çiçekleri olan bir otsu bitki türüdür. Ülkemizde özellikle Akdeniz Bölgesi’nde görülen acı bakla bitkisinin tohumları, hayvan yemi olarak kullanılırken, idrar söktürücü özelliği nedeniyle de şifalıdır. Kanı temizleyen ve özellikle bağırsak hastaları üzerinde olumlu etki yaratan tohumlar, bitkinin çabuk çoğalabilmesi ve birçok alanda hızlıca yetiştirilebilmesi sebebiyle, hayvan yemi olarak da kullanılabilmektir. Rengarenk uzanan çiçekleri ile ilk bakışta fark edilen yahudi baklası, tarım alanlarında zenginleştirici bir yeşil bitki olarak da kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, özellikle küçük bahçelerde, yahudi baklası, süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır.

Acı Baklanın Faydaları

  • Karbonhidrat açısından zengin olan acı bakla, besleyici bir bitkidir. Direnci arttıran özelliği sayesinde hastalıklara karşı korunmayı sağlar.
  • Şeker hastalığı üzerinde yapıcı etkisi bulunan termiye (acı bakla) bitkisi vücuttaki glikoz oranının dengelenmesine yardımcı olur.
  • Böbreklere faydalıdır. Böbrek taşı bulunan hastalarda, taşların düşürülmesine yardımcı olur. Ayrıca acı baklanın faydaları arasında, böbrek iltihaplarına karşı olumlu etki yapma ve iltihabı sökme özelliği de bulunur.
  • Acı bakla, romatizma ve siyatik ağrılarının iyileşmesi için de kullanılabilen ve kas ya da eklem ağrılarında yapıcı özelliği olduğu bilinen bir bitkidir.
  • Acı bakla, tohumları toz haline getirilerek tüketilebildiği üzere, kaynatılarak da kullanılabilir. Cilt yaraları üzerinde olumlu etki yaptığı bilinen yahudi baklası, zararlı haşerelerin ısırıklarına karşı, vücudun korunmasını sağlamak amacıyla da kullanılabilir.

Acı bakla ya da termiye olarak adlandırılan bu bitkinin tohumları şifalıdır. Yaprakları ya da dalları hastalık tedavisi için kullanılmaz. Bununla birlikte, acı baklanın tohumları, hayvan yemi ve gübre olarak da kullanılabildiği için, tarım alanları ve bahçelerde çok sık tercih edilmektedir.

yahudi baklasi, acı bakla, yahudi baklasının faydaları, yahudi baklası faydaları, acı baklanın faydaları, acı bakla faydaları, yahudi baklasi nasil kullanilir, termiye faydaları, termiye nedir, yahudi baklası ne işe yarar