Patlıcan

Vitamin Kaynağı Patlıcan

Vitamin ve mineral içeren bir ek gıda takviyesi olarak da kullanılan patlıcan, ayrıca antioksidan aktiviteye sahip çok önemli bitkisel besinler içerir. Patlıcan içerdiğinde bitkisel besinler yanı sıra nasunin gibi fenolik bileşikler, kafeik ve klorojenik asit ve flavonoidler bulunmaktadır.

Bu besin kaynağı üzerinde yapılan araştırmalar sonucu deride bulunan nasunin adlı bir antosiyanin phytonutrient üzerine faydası oldukça fazladır. Nasunin  hücre zarlarını hasarlardan ve güçlü bir antioksidan dan korumak için gösterilmiştir en büyük temizleyici gıdalardan biridir. Nasunin beyin hücre zarlarında bulunan yağları korumakla da görevlidir. Hücre zarları neredeyse tamamında lipid oluşumu meydana gelmektedir ve serbest radikallere karşı hücre korunmasında patlıcan besinimiz sayesinde engellenmektedir, Böylece patlıcan beyin hücreleri için iyidir.

Patlıcan İçeriği

Patlıcan içeriğinde klorojenik asit olan bir fenolik bileşik bulunmaktadır. Bu bitki dokularında bulunan en güçlü bir serbest radikal temizleyicilerin biridir. Faydaları antimutajenik (anti kanser) , antimikrobiyal, anti LDL (kötü kolesterol) ve antiviral etkinlikleri de klorojenik asit sayesinde sağlanmaktadır.

Ayrıca  patlıcan A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini, B12 vitamini, D vitamini, kolin, nicotinoid alkaloidler, klorojenik asit, kalsiyum, demir, magnezyum, bakır, iyot, çinko ve manganez açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır.

klorojenik asit nelerde bulunur, patlıcan içeriği, patlicanda iyot varmi, patlıcandaki vitaminler, klorojenik asit hangi bitkilerde bulunur, klorojenik asit nelerde var, klorojenik asit