Hardal Bitkisi

Hardal Bitkisi Nedir

Hardal bitkisi çoğunlukla Akdeniz ve çevresinde yetişen yaklaşık olarak 1 buçuk metre boyuna kadar uzayabilen yıllık otsu bir bitki çeşididir. Beyaz yada sarı renklerde çiçekleri bulunan bu bitki çeşidimizin bilinen 10 kadar türü bulunmaktadır. En çok kullanılan ve en çok bilinen türleri ise beyaz hardal otu, siyah hardal otu ve yabani hardal otu olmak üzere ön plana çıkmaktadır. Bu bitki çeşidinin en çok kullanılan kısımları tohumları ve tohumlarından elde edilen yağlarıdır. Eski yıllardan bu zamana kadar tıp adı altında da aktif olarak kullanılan hardal bitkisi mucizevi bir bitki olarak bilinmektedir.

Hardal bitkisinin tohumlarından elde edilen un az dozlarda kullanılarak yakıcı özellik göstermekte ve mideyi rahatlatmaktadır. Ayrıca tarçın ile birlikte tüketildiğinde iştah açıcı özellikte göstermektedir. Brassicaceae familyasından gelen bu mucizevi bitki genel olarak baharat olarak kullanılmaktadır. Yaklaşık olarak 10 çeşit kadar türü olmasına karşın çoğunlukla siyah, beyaz ve kırmızı olarak adlandırılan hardal bitki çeşitleri kullanılmaktadır. Haricen lapa yada banyo halinde romatizma ve bronşit hastalıklarına karşı kullanılmaktadır. Bu bitki çeşidinden elde edilen yağ cilde uygulandığında cilt tahrişlerinin meydana gelmesine yol açmaktadır. Zehirlenme gibi durumlarda kişiye hardal bitkisi koklatıldığında kusturucu etki göstermektedir ve bu sayede zehirlenme durumunu ortadan kaldırmaktadır.

hardal bitkisi, siyah hardal tohumu faydaları, siyah hardal tohumu nasil kullanilir, siyah hardal tohumunun faydaları, hardal otu bitkisi, ibrahim saracoglu siyah hardal tohumu nasil kullanilir, kara hardal tohumu, hardal tohumu nasıl kullanılır, Hardal bitkisi resimli