Hapşırırken Yaptığımız Yanlışlar

Birçok insan öksürürken yada hapşırırken eli ile ağzını kapatmaktadır. Yapılan araştırmalara göre bu alışkanlığın tamamen yanlış ve ciddi sonuçlara yol açabilmesi verilerine varılmıştır.

Hapşırırken Ağzımızı Kapatmak Yanlış

İnsanların hapşırırken yada öksürürken ağlarını kapatması sakıncalı ve tehlikelidir. Hapşırdığınızda yada öksürdüğünüzde kağıt mendil kullanın ve hemen çöpe atın bekletmeyin eğer kağıt mendil’iniz yok ise başınızı insanlardan uzak bir yöne doğru çevirerek havaya hapşırın. Hapşırırken ağzın el ile kapatılması yüz felcine ve mimikleri kontrol edememe gibi olumsuzluklara neden olabilmektedir.

Aynı zamanda öksürürken veya hapşırırken ağzımızı elimizle kapattığımız taktirde virüsler ve mikroplar elimize yapışarak kolay kolay temizlenmezler ve bu şekilde elimizde yaşayan mikroplar diğer kişilere de rahatlıkla bulaşabileceklerdir.  Soğuk havalarında gelmesi ile birlikte grip ve nezlelerin artması sonucu özellikle kalabalık yerlerde bu hastalıklar kişiden kişiye rahatlıkla bulaşabiliyor. Bu yerler; toplu taşıma araçları, alışveriş merkezleri ve kalabalık iş alanlarında kişiler daha sık temasta bulundukları için grip nezlenin bulaşma oranlarının yüksek olduğu yerlerdir.