İmplant Nedir, Nasıl Uygulanır?

İmplant Nedir, Nasıl Uygulanır?

Günümüzde diş kayıpları için pek çok uygulama vardır. Hastalar eksik dişlerinin yerine bu tür uygulamalara yönelmektedirler. Bu uygulamalar hem uzman doktorlar tarafından tavsiye edilmekte hem de sağlık açısından hayatı kolaylaştırmaktadır. Diş çürük veya kayıplarının yalnızca sağlık açısından hasarı yoktur, günlük sosyal yaşantıyı da olumsuz etkiler. Arkadaşlarınızla konuşurken, toplantıda veya iş görüşmelerinde dişiniz eksik veya çürük ise sürekli bir ağız kapatma, rahat gülememe durumları oluşur. Bu nedenle hastalar implant gibi uygulamalara yönelerek diş kaybını giderme yoluna gitmektedirler.

İmplant dediğimiz eksik dişlerin dişlerin fonksiyonelliğini yeniden kazandırma amaçlı çene kemiğine yerleştirilmiş olan titanyum bazlı yapay diş kökleri olmaktadır. Zamanımızda çene kemiğinde meydana gelen erimeyi durdurmak gibi dişin olmadığı yerlerde başarılı şekilde uygulanmaktadır. Kaplama diş ve protez gibi tedavilere oranla dişin doğal yapısını ve fonksiyonunu sağlamakla beraber görüntü bazında da bir doğallık verdiği için tercih sebebidir.

Çene kemiğine yerleştirilen bu vidaların kendine has özel bir kalınlık ve boyutu vardır. Bu sebepten ötürü implant uygulanacak kişinin çene kemik yapısının vidaları alabileceği şekilde büyüklükte ve boyutta olması gereklidir. Bununla beraber çene kemiğinin kalitesi de implant tedavi sürecinin daha rahat geçmesine yardımcı olacaktır. Yapılacak olan muayenelerde hastanın çene kemik yapısı implant diş için uygunsa ve diş-diş eti rahatsızlığı yok ise implant diş uygulaması başarılı bir şekilde yapılır. Bu koşullar sağlandığı takdirde ve hastanın kemik gelişimi tamamlanmış ise tedaviye başlanabilir. Bunun için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur.

Uzun Yıllar Sağlıklı Gülüşler İçin

İmplant diş tedavisinde alanında uzman bir hekim tarafından kontrollü bir şekilde yapıldığında herhangi bir komplikasyon ile karşılaşılmaz. Günümüzde %98’lik bir başarı elde edilmiş olan uygulama sonrası hastaların memnun olduğu gözlemlenmiştir. İmplant tedavisi yaptırmış olan pek çok hastanın 30 yılı aşkın süre ile sorunsuz bir şekilde implantları taşıdığı belirlenmiştir. Fakat bu uzun sürecin en önemli etkeni alanında uzman bir hekim tarafından yapılmış olması ve implant için hastanın uygunluğudur.

Zamanımızda teknolojinin de gelişmesine paralel olarak uzun ve sağlıklı sonuçlar elde edilmektedir. İmplant tedavisinde 35-40 yaş sonrası doğal diş tedavisinden çok daha uzun süre işlevsellik sağlanmaktadır.

implantİmplant Fiyatları neden değişmektedir?

implant tedavisinde kullanılan malzemenin markasına göre, hastaya yapılacak implant diş sayısına göre, Tedaviyi yapacak Diş hekimine göre, kliniğe göre implant fiyatları değişmektedir.

Dişini kaybetmiş bir kişi, tek veya birden fazla, fark etmez, implant tedavisine başvurabilmektedir. İmplant tedavisi doğru bir anestezi ile yapıldığında hastanın acı ya da ağrı duyması gibi bir durum söz konusu olmaz. Fakat genel olarak implantların çene kemiğine yerleştirildiği günün akşamı hafif bir ağrı hissedilebilir ki bu durum da ağrı kesicilerle engellenebilmektedir. Oluşacak bu ağrı için tedirgin olmaya gerek yoktur keza normal bir diş çekilmesi sonrası duyulacak ağrı ile aynıdır.

Eğer implantların yerleştirildiği çenenin kalitesi iyiyse, implant ardından protez de takılabilir. Fakat yapay köklerin çene kemiğine adapte olması biraz zaman alabilir. Bunun dışında şayet kişi duruma uygunsa geçici protez takılabilir ve bu şekilde çiğneme işlevselliği kazandırılarak estetik bir görüntü elde edilebilir.

Hızlı İyileşme Süreci ile Tercih Sebebi

İmplant için gerekli tedavi süreci ise ortalama 5-6 seanstan oluşmaktadır. Çene kemiği sağlıklı ve kaliteli ise implantların üzerine hemen yapay protez uygulanabilir. Bu şekilde bir durumda 2 seans tedavi için yeterli olabilmektedir. Elbette seans süresinin kişinin yapısal özellikleri ile de bağlantısı olduğunu unutmamak gerekir. Sert veya orta derecede sertliğe sahip kemik yapısı mevcut ise tedavi ortalama 1-2 hafta, zayıf bir kemik söz konusu ise ortalama 2-5 ay arasında tedavi süresi oynar.

İmplantlar doğal dişlerin yerini alan ve aynı doğal diş görünüm ve işlevselliğine sahip yapay dişlerdir. Bu sebeple tıpkı diğer normal dişlerinizde olduğu gibi düzenli bir temizlik gerekmektedir. Hem tedavi sürecinin iyi işlemesi hem de ağız sağlığı için mutlaka temizliğe özen gösterilmelidir. Bunlarla birlikte ayrıca implantların üzerine sabit porselen kaplama ve rahatça hasta tarafından çıkarılıp takılabilecek hareketli protez seçeneği de sunulmaktadır. Fakat bu saydıklarımızın uygunluğu da yine uzman hekimin muayenesi sonucu anlaşılacaktır.

Her eksik diş için bir implant gerekmeyebilir. Genel olarak 2 implant yerleştirilen bölge 3 veya daha fazla dişin yerini tutabilmektedir. Ancak arka bölgelerdeki diş kayıplarında uygulanacak implant için bu sayı artabilir. Yine bölgede bir kemik erimesi söz konusu ise erimeyi durdurmak için implant sayısı artırılabilmektedir.
İmplant fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için https://www.meltemdis.com/implant-fiyatlari bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.
Kaynak : www.meltemdis.com/implant