Sağlıklı Bir Yılbaşı İçin 10 Öneri

Yılbaşına 10 Öneri ile Daha Sağlıklı Uyanın

Yılbaşına sağlıklı olarak girmek isteyen kişiler için sağlıklı bir sofra önerilerinde bulunana uzman diyetisyenler, yeni yılın ilk sabahında mide ağrıları çekmemeniz ve daha sağlıklı bir birey olarak yeni yıla uyanmanız adına 10 temel tavsiyelerde bulunuyorlar.

  • Salata tokluk hissi verir: Yılbaşı gecesi sofranızda sizlere tokluk hissi verecek semizotu, beyaz lahana, enginar veya renkli biberlerden oluşan mevsim salataları ve hafif yiyecekler bulundurun.
  • Hindi, balık ve tavuk: Yılbaşının temsili besinlerinden olan hindi, sağladığı düşük kalori bakımından hafif ve sağlıklı tercih edilebilecek besinlerden biridir. Dini inancımız gereği yılbaşı gecesi hindi tüketmek istemeyenler için ise balık ve tavuk alternatif olabilmektedir.
  • Özellikle yatmadan önce yiyeceğimiz ve gece boyunca rahatsızlıklar verebilen kavurma ve kızartmalara gibi ağır yağlı yiyecekler tüketmek yerine taze peynir ve haşlanmış sebzeler  tercih edilmelidir.
  • Yılbaşı sofranızda pirinç pilavı ve makarnaya mümkün olduğunca yer vermeyin. Bunların yerine ek besin olarak bulgu pilavını tercih edebilir, bunu domatesli ve çeşitli yeşillikler ile süsleyebilirsiniz.
  • Yemeğin üstüne yaklaşık bir saat geçtikten sonra meyve de yiyebilirsiniz. Özellikle ananas ve muz ile oluşturulmuş meyve tabakları hem mutluluk hormonlarınızı arttırır hem yorgunluk hissini kaybeder hemde daha sağlıklı olmanızı sağlar.
  • Hamur işi ve tatlı çeşitleri akşam yemeği için tercih edebileceğiniz çeşitler olsa da bunları yedikten sonra huzursuzluklar ve pişmanlıklar meydana gelebilmektedir. Bunların oluşmaması için hamur ve tatlı çeşitleri yerine, sütlü tatlılar ve dondurma çeşitleri tercih edilmelidir.
  • Yüksek sodyum içermelerinden dolayı bol tüketilen kuruyemişler pek sağlıklı sayılmazlar. Kuruyemişlerin miktarını fazla abartmamak şartı ile tüketebilirsiniz.
  • Özellikle geç saatlerde yemek ihtiyacınızı hafif besinleri ile karşılayın, taze sebze ve meyveleri atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz. İstediğiniz kadar tüketebileceğiniz salatalık, biber, marul yaprağı, çiğ karnabahar ve turp gibi sebzeleri yağsız yoğurt ve peynir ile kombine ederek tüketin.
  • Yeni yıla restoranda girecekler için ise, restoran menüsünde bulunanlar daha önceden ulaşarak alternatiflere göz gezdirip, ne seçeceğinize karar vermelidirler.
  • Alkol tüketimini sınırlandırın ve tüketim sırasında bol bol su tüketin. Aç karnına asla alkol kullanmayın. Hatta sağlığınız için alkolden kaçının.